Mesajı Okuyun
Old 01-04-2009, 16:23   #1
zlm

Varsayılan evlilikte fiili birliktelik olmaması iptal davası?boşanma davası?

taraflar 21.09.2007 tarihinde evlenmişler. Erkek almanyada yaşamakta. Bayan da almanyada yaşacağı umuduyla almanca kursu almış almanca öğrenmiş.Düğün salonu tutulduktan sonra erkek almanyaya geri dönmüş ve oaradan tuttuğu düğün salonunun gününüde iptl ettirmiş.bu arada taraflar arasında fiili evlilik hiç gerçekleşmemiş. Bayan nüfus kayıtlarında hiç evlenmemiş gibi görünmek istiyor. Bunun için de butlan sebebi ile
''Madde 149 - Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,''
iptal davası açabiliriz diye düşündüm çünkü erkek bayanın annesinin akrabası imiş annesinin baskısı ile resmi nikah olmuş ve aralarında 11 yaş var ama ''Madde 152 - İptal davası açma hakkı, iptal sebebinin öğrenildiği veya korkunun etkisinin ortadan kalktığı tarihten başlayarak altı ay ve her halde evlenmenin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.''hak düşürücü süre karşıma çıktı ;
benim sizlerden yanıt almak istediğim konu şu;
---ben burada 5 yıllık süreden hangi sebebe dayanarak, nasıl faydalanabilirim. ve iptal davası açabilirsem ile iptali ile birlikte maddi manevi tazminat ve hatta nafaka talep edebilirmiyim ???
---iptal davası ile birlikte tazminat talep edemezsem ayrıca aile mahkemesine tazminat davası açtığımda nispi harç ödeceğim değilmi? boşanmadan ayrı olarak hiç tazminat davası açnmadım
---fiilli bir evliliik olmadığı için boşanma davasına nafaka talebim kabul görürmü?
teşekkür ederim.