Mesajı Okuyun
Old 20-07-2003, 17:45   #1
Kuzey

Varsayılan Kızımın velayetini alabilir miyim ? (annesi evlenmiş)

Merhaba,

Kocaeli Asliye 3. Hukuk Mahkemesi 9.5.2001 karar tarihli dava ile bosanmış olup kızımın velayetini anlasmalı olarak annesine vermis ve her ayin 3. haftasi 1 hafta olmak uzere ile her yil temmuz ayi boyunca kizimi yanima alip gozetme hakkina sahip olmaktayim. Ancak aradan gecen bu 2 yil sure icinde kizima ulasamadim. Annesi tarafindan surekli kacirildi.. Çocuk küçük olduğu için annesinin yanında olması gerektiğine inandım.

Kendisi hakkinda dava acamiyorum cunku adres belli degil. icra yoluyla hakkimi aradim ancak onlar da adrese ulasamadilar. Zabita arastirmasi baslattik ancak aradan gecen 1.5 yil sure icinde hala bir sonuc elde edemedik.

Bu sure icinde her turlu yasal yukumlulugumu yerine getirdim ve hukuk kurallarina saygi duyarak bekledim. Ve adres olmadigi icin hicbir sekilde haklarimi savunamiyor, elim kolum bagli beklemekle yetiniyorum.

Gecen hafta kendisinden bir telefon aldim. kizimin hasta oldugunu soyleyip benden para istedi. verdigi banka hesabi istanbul bakirkoy subesinde ve hala benim soyadimi kullaniyor. (bosandigimizda eski medeni kanun yururlukteydi)

Takip ettim.. para Mersin den cekilmis. Kendi yaptigim arastirmalarla kisinin Mersinde oldugunu, evlendigini (yada biriyle beraber yaşadığını) ve su an bir bebek bekledigini, ancak maddi durumlarinin son derece kotu oldugunu ogrendim. Ve kizim bu yil ilkokula baslayacak, benim ise hem aile hem de maddi durumum cok iyi durumda. Bekarim, iste oldugum zamanlarda kizima bakacak annem ve kizkardesim yakinimda..

Elimdeki adrese para yollasam alirlar. Dava kagidi yollasam almazlar.. Daha once benzerini yasadik. Boylece adres bulunamadigi icin ben yine beklemeye baslarim. Gelen telefonlarla, istenenler ve yapilanlarla hem maddi hem de manevi olarak son derece yiprandim.

Her ne kadar, yeni medeni kanuna gore bosanmis eslerin evlenmesi velayetin degismesini gerektirmesede, velayeti kotuye kullanma, 2 yil suresince benden kacirma (ki polis ve zabita kayitlari olarak kanitlayabilirim) verilebilecek maddi imkanlar ve kizimin gelecegi dusunuldugunde buna hakkim olduguna inaniyorum.Bir de buna evlilik değilse şu an hamile oluşu ekleniyor.. Yani evli olup olmadığından emin değilim. Ancak biriyle beraber ve hamile.. Hatta imkan olsa da, kizimin su an icinde oldugu sartlari gidip gorebilecek ve buna gore karar verecek bir kurul bulunabilse..

sizlerin yorumuna gore bir avukata basvurucam yada vazgecicem. Amacim sonuca burda ulasmak degil. Acikcasi bosa kurek cekmek de istemiyorum. Avukatlarin bu konudaki durustlugunden supheliyim. isi alana kadar her turlu garantiyi veriyorlar. alinca yan ciziyorlar ve yalniz basima mucadele etmek zorunda kaliyorum.

Bu nedenledir ki medeni kanunun her satirini ezberledim. Artik kendi basima yorumlamaya cabaliyorum..

Bana nasil bir tavsiye verebilirsiniz. ?

sevgiler, saygilar

Önder