Mesajı Okuyun
Old 14-03-2007, 17:20   #6
persona

bende meslege, ustad av.kadir gibi buyuk bir sevkle ve arzuyla basladim, taki beraber calistigim yaklasik 30 yillik avukat abi nin icra dairesinden bir memurun yanagindan makas aldigini gorene kadar,o ana kadar meslegin kutsalligindan ve yuksek ahlaki degerlerine cok fazla inaniyordum ( bunda sayin Yucel Sayman in konusmalari da ve meslek etigi konusundaki calismalari cok etkili oldu) , sanirim o an yapmak icin can attigim meslegin ne halde oldugunun farkina vardim...
sanirim, bu konuda digerlerini (hakimler, memurlar vb.) suclamak yerine biraz kendimize igneyi batirmaliyiz, icra dairesinden bir dosyayi cikarmak icin mubasirlere odeme yapan kimler ? zorunlu mudafilik gibi son derece iyi niyetli bir uygulamada, kendi ozel isleri yuzunden bu davalarin durusmalarina girmeyenler kimler ? baro ucret tarifesini daha basinda insanlara gosterip, ben daha dusuk fiyata isi yaparim diyen kimler ? bu uygulamalar butun ustadlarin dedigi gibi kucuk istisnalar mi ?...
sanirim , dunyanin en saygin mesleklerinden birini icra etmeye calisan bizler biraz kendi degerlerimizin ne oldugu uzerine dusunmeli ve bunlari korumak icin caba sarfetmeliyiz... bu tartisma o acidan harika bir firsat...
birlesik kaplar teorisini hepimiz duymusuzdur, buna gore toplumun diger kurumlari duzgun islemiyorken, bir kurumun mukemmel isledigini dusunmek cok buyuk yanilgi.