Mesajı Okuyun
Old 05-03-2010, 15:22   #1
Av.Nurdan Anlı

Acil İş Mahkemesi İptal Kararı Verebilir mi?

Merhaba,
Bir süre önce SGK tıbbi bir mazlemeyi ödemediği için "Ödememe kararının iptali " için İdare Mahkemesinde dava amıştım.İdare mahkemesi Sigortalı ile kurum arasındaki davalarda İş Mahkemesi görevli olduğu gerekçesi ile görevsizlik kararı verdi. Bir idari kararın iptali talebiyle açılmış bir dava olduğu için idari yargının görevli olduğunu beliretrek kararı temyiz ettim.1,5 yıldır danıştayda . Bu arada dava konusu malzeme ödendiği için davanın esasına ilişkin sorun kalmadı.
Ancak yine bir tıbbi malzeme için İş mahkemesinde dava açtım.Öncesinde görüştüğüm bir iş mahkemesi hakimi , kurum kararlarının iptaline yönelik biz de karar verebiliyoruz dedği için , bu kez İş mahkemsinden ödememe kararının iptali ile malzeme bedelini talep ettim.sadece malzeme bedeli ile ilgili kabul kararı çıktı.( Miktar yönünden kesin olduğu için temyiz edilemiyor)Hakim adli yargıda iptal kararı veremiyeceğini şifahen belirtti.
Aynı tür bir dava daha açacağım.Ancak reçete bedelini talep etmek sorunu çözmüyor.Her reçete için dava açmak gerekiyor.
Adli yargının görev alanını düşünerek, kararın itali gerektiğinin tesbiti gibi bir talep olabilir mi?
Sizlerden görüş bekliyorum.
Saygılarımla
Av.Nurdan ANLI
A