Mesajı Okuyun
Old 25-08-2011, 09:06   #27
Armağan Konyalı

Güzel tartışmayı daha da genişletmek için yazıyorum:

Kanun'un gerekçesinde verilen örneği veriyorum. Gözle görülür bir gerçeği ifade etmesine karşın birine "Kel" demek hakaret etmek demektir.

Hakaret suçunda sözcüğün anlamına veya iddianın gerçek olup olmadığına bakmamak gerekir. Hatta sözcüğün amacına ulaşıp ulaşmadığına da bakılmamalı. Bir sözcük gerek muhatabı gerekse toplum tarafından aşağılanma sayılmasa bile aşağılama kastıyla söylenmişse hakaret kabul edilmelidir.

Çingeneleri çok severim. Kendi toplumsal kuralları içinde yerleşik düzendeki insanlara göre çok daha özgür olduklarından çingene olmaya imrenirim. Ama ya biri bana aşağılama kastıyla "çingene" derse? Bu aşağılama kastını hissetmez miyim? Bu aşağılama nedeniyle hukuk beni yalnız mı bırakır? Hakaret etme kastını ortaya koyan kişiye karşı benim yapabileceğim bir şey yok mu?

Kişisel düşünceme göre "Cumhurbaşkanı Ermeni'dir" örneğinde hakaret kastı olup olmadığına bakılmalıdır. Bir kimsenin etnik kökeni hakkında beyanda bulunmak gündelik yaşamda hakaret suçunu oluşturmaz. Ama aşağılama kastıyla söylenmişse hakaret suçu oluşur.

Kel olduğum halde birinin bana "kel" demesi halinde hakaret olacağını Kanun gerekçesinde yazmış. Kanun her hakareti içeren bir liste yapamayacağına göre uygulayıcının Kanun'a uygun yorum yapması beklenir.

Övgü ile sövgü arasında bir harf fark vardır: O harf kastı simgeler.

Saygılarımla