Mesajı Okuyun
Old 04-07-2008, 13:57   #55
uye8490

Alıntı:
Yazan kapgan
Asla aksi bir devlet düzeni düşünmemekle beraber; 80 yıl önce kurulan bir ülkedeki insanların torunları olarak eğer şu an yaşayan oy kullanabilen 40 milyonun 35 milyonu biz bu niteiklerde cumhuriyet istemiyoruz şeklinde bir hükümeti başa getirmesi durumnda yine de bu halk aynı kurallarla yani benımsemendikleri kurallarla yaşamaya mecbur mu diye düşünüyorum.

Herşeyden önce şu konuya açıklık getirelim : 85 yıl önce kurulan yapılanma ,ülke
değil ,devlettir.Ülke ,ortak bir geçmişe sahip insanların üzerinde yaşadığı
toprak parçasıdır çünkü.

Mesajınızı anlamakta açıkçası zorlandım ve hala da zorlanıyorum.
Yanılıyorsam düzeltin ama anlayabildiğim kadarıyla ,"oy kullanabilen 40 milyon vatandaşın 35 milyonu "biz bu niteliklerde bir cumhuriyet rejimden şikayetçiyiz" derse yine de benimsemedikleri niteliklerde bir cumhuriyet rejiminin geçerli olduğu bir düzende yaşamak zorundalar mı" şeklinde bir soru yöneltmişsiniz.

Hukuk devleti niteliğini taşıyan bir cumhuriyet rejiminin, çoğunlukçu demokrasi anlayışına değil de çoğulcu demokrasi anlayışına göre şekillenmesi gerektiği yönündeki görüşe göre 40 milyon seçmenin 35 milyonunun "biz bu niteliklerde bir rejim istemiyoruz " diyerekten sizin de belirttiğiniz gibi, bir hükümeti bu amaçla başa getirmeleri, cumhuriyet rejimini reddetmelerini meşrulaştırmaz.

Hem cumhuriyet rejiminin temel esaslarını belirleyen ve bir nevi kuruluş anayasası niteliğinde olan 1921 ve 1924 anayasalarında şekillenen ve günümüze dek süren , anayasa hukukukumuza da hakim olan ilkelere göre de çoğunluğun "biz bu niteliklerde bir cumhuriyet rejimini öngören bir anayasayı kabul etmiyoruz,bize göre cumhuriyetin nitelikleri şunlar şunlar olsun"deme lüksü yoktur.