Mesajı Okuyun
Old 07-03-2013, 18:09   #8
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan fatih avsar
Sayın meslektaşım elbetteki hassasiyetinizi anlıyorum ancak hoşgörünüze sığınarak belirtmek isterim ki,
Bende, yazmış olduğunuz talep miktarlarını görünce (bilerek yada bilmeyerek) zenginleşmek amacının güdüldüğü gibi bir izlenim hasıl oluyor ki manevi tazminatının amacı düşünüldüğünde mahkemece verilen karar beni çok rahatsız etmedi diyebilirim. Saygılar.

Sayın Meslektaşım,
Ben öncelikle, kimsenin çocuğunun/annesinin/babasının/bir sevdiğinin ölümü üzerinden manevi tazminatı araç kılarak zenginleşme amacı gütmeyeceğinin düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum, bu nedenle takdir hakkı kullanılırken özellikle ölüm söz konusu ise daha hassas davranılması gerektiği kanaatindeyim. Zaten müvekkillerimiz de aldıkları manevi tazminat ile çocuklarının adını taşıyan bir okul yaptırma düşüncesinde idi. Ben kendimi onların yerine koyduğumda o parayı kendi lehime bir maddi yarar sağlamak için bile kullanamayacağımı hissediyor ve onların acısını anlıyorum. Ancak dosyadaki delil ve araştırma durumuna rağmen hakimin bu acıyı anlayamadığını düşünüyorum. Kısacası para dert değil yalnız benim düşünceme göre hakkaniyete uygun bir miktar takdir edilmemiştir. Türkiye'de özellikle manevi tazminat konusunda aşmamız gereken çok yol olduğunu düşünüyorum...