Mesajı Okuyun
Old 16-07-2008, 13:36   #1
av.bahar61

Varsayılan belirli süreli hizmet akdi ve cezai şart alacağı

merhaba sevgili meslektaşlarım ,iş güç , koşturmaca derken uzunca bir ara forumdan ayrı kaldım,foruma girmek isterken üye değilsiniz uyarısı geldi , şifremi de unutmuşum (ahhh bu unutkanlığım , meslek hastalığı mıdır acep, başıma çok iş açıyor) neyse zar zor yeniden foruma katılabildim
Bir konu hakkında görüş ve bilgilerinizi benimle paylaşmanızı rica etmekteyim.İş mahkemesinde müvekkilim aleyhine açılması çok muhtemel bir davada maalesef işveren vekiliyim.(iş mahkemesinde işveren vekili olmak ,çölde susuz kalmak gibi bir şey bence)
Sevgili meslektaşlarım , benim hiçbir konuda başında avukatına danışmayı adet edinmeyen ama sonunda avukatını arayan işveren müvekkilim ile 2 işçi(karı-koca ) arasında akdedilen tarihsiz bir belirli süreli iş sözleşmesi mevcut. bu işyeri bir sera üretim tesisi, sözleşme uyarınca işçiler 3 yıl kesin 3 yılda obsiyonel olmak üzere serada üretim müdürü (bayan )ve genel müdür(bay) sıfatına haiz olarak çalışacaklar, bu çalışma karşılığında her ikisi toplam (ayrı ayrı maaşlar bildirilmiyor) çok yüklü bir maaş alacaklar , maaşlar tarafların banka hesap numaralarına yatacak, her yıl enflasyon oranında maaş artışı olacak ve sözleşme her iki tarafça da süresinden önce fesh edilirse yine yüklü miktarda ceza şart ödemekle mükellef olacaklardır.
Ancak yapılan iş sözleşmesinin 1 yılllık sürenin sonunda, yapılan yanlış üretim teknikleri, geç dikim vs gibi nedenlerle seranın üretim miktarlarında çok ciddi nitelikte bir düşüş gözlenmesi ve bu durumun müvekkil şirketin ciddi miktarda zarara uğramasına sebebiyet vermesi nedeniyle müvekkil şirket işçilerle bir toplaantı yapıyor. üretim miktarlarında düşüş olduğunu , ilk sözleşmenin sadece maaş ve konum,cezai şart ihtiva eden sözleşme olup, yapılması gereken işin niteliklerini ve işçiye düşen yükümlülüleri bildirmediğini, bu nedenle açıklık ifade etmediğini ifade ediyor. İşçilere maaş miktarında değişme olmaksızın , m2 başına asgari üretim miktarını ve işçilerin hak ve yükümlülüklerini belirleyen , asgari üretim miktarı aşıldıı takdirde başarı primi ancak üretim seviyesi asgari üretim miktarının altında kaldığı takdirde ise cezai şart içeren yeni bir sözleşmeyi üst yazı ile sunuyor. Bu sözleşmenin ilk sözleşmenin anlaşılamaması nedeniye açıklayıcı nitelikte olduğu imzalandığı takdirde diğer tarihsiz sözleşmenin geçersiz hale geleceği , imzalanmadığı takdirde ise gerekçelerinin belirtilmesi yazılı olarak talep ediliyor.bu sözleşmeler üst yazı ile toplanto sununda işçilere sunuluyor.
Bunun üzerine işçiler SSK primlerinin başından itibaren eksik yatırıldığı(ki maalesef böyleymiş)ilk sözleşmenin geçersiz olmasının mağduriyetlerine sebebiyet verdiği ve kota miktarı belirleyen sözleşmedeki cezai şartı kabul etmediklerini, sözleşmenin işveren tarafından fesih edildiğini,işten çıkışlarını yazılı olarak vermelerini , ayrıca tazminatlarını ve ilk sözleşmede kararlaştırılan cezai şartıda banka hesabına 5 gün içinde yatırmalarını aksi takdirde dava açacaklarını beyan eden bir ihtarname keşide ediyorlar
Şimdi aslında müvekkilim işveren işçilerin iş akdini fesih etmek veya onları mağdur etmek istemiyor. Sadece belirli bir üretim kotası koyarak, üretim miktarında düşüşten kaynaklanan mağduriyetini gidermek istiyor.
Şimdi ben bir işveren vekili olarak mevcut durumda mağdur olan işveren müvekkkilimin bu olaydan en az zararla çıkması için nasıl bir yol izlemeliyim, bu konudaki görüş ve düşüncelerinizi benimle paylaşmanızı rica ederim .şimdiden teşekkürler