Mesajı Okuyun
Old 21-05-2007, 17:49   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan counselor
2. Davacı işçinin 5 yıl gibi uzun bir süre her hafta 13 saat fazla mesai yaptığı kabul edilerek hüküm kurulmuşsa da bir insanın izin almadan bu ka dar uzun bir süre çalıştığının kabulü hayatın olağan akışına aykırıdır. Gerçek ten hastalık, mazeret ve benzer sebeplerle işyerinden zaman zaman ayrılma sı olağan karşılanmalıdır. Bu durumda, gerçek durumun ortaya çıkarılabilme si için mahkemece uygun görülecek bir hakkaniyet indirimi yapılması doğru olur. Esasen dinlenen tanıklar genel durumu ifade etmişlerdir. Yılın hangi ay larında ve de günlerinde aynı şekilde çalışıldığını söylemek oldukça güçtür. Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten (BOZULMASINA), peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 30.4.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Sunduğunuz karar beni doğrulamaktadır. Karar fazla çalışmaya ait alacaklar hakkında verilmiştir. Benim koyulaştırdığım bölümü okuyun lütfen...Ben kararı şu şekilde okuyorumavacı günde 13 saat çalıştığını; yanısıra 5 yıl izin kullanmadığını, bunlara ilişkin alacaklarını talep etmiştir. Ancak 5 yıl izin kullanmadan çalışabilmesi için, hastalık mazeret ve benzer sebeplerle dahi işyerinden ayrılmaması gerekir. Bu husus da hayatın olağan akışına aykırıdır. O zaman davacının işyerinde olmadığı zamanlar için, uygun bir hakkaniyet indirimi yapılmalıdır.

Ayrıca fazla çalışma alacağına ilişkin olarak; "Hayatın olağan akışı" ve "Hakkaniyet indirimi" ifadelerinin geçtiği bir çok Yargıtay kararı bulunmaktadır. "Hakkaniyet indirimi"nin geçtiği izin ücreti alacağına ilişkin bir karar yoktur.

Siz gönül rahatlığıyla davanızı açın derim.

Sayın sinerjigroup,

Sunduğunuz karar için teşekkür ederim. Kararda da belirlendiği üzere, ihtilaf hizmet akdine dayanmamaktadır. Öyle olsaydı bile, davalı muhtemelen Emlak Bankası(Kamu Bankası)dır.Diğer tarafta da TRT, Sermaye Piyasası Kurulu, Bayındırlık Bakanlığı'ndan alınan karne bulunmaktadır. Yani hep kamu tüzel kişilikleri mevcuttur.

Bir küçük not daha; şimdiye kadar işçi ve işveren vekili olarak girdiğim hiç bir davada, yıllık izin ücreti ile ilgili olarak, süre uzun olduğu için hayatın olağan akışına aykırıdır gibi bir gerekçe kullanılmadığı gibi bu durumda hakkaniyet indirimi uygulanmalıdır, şeklinde ne mahkeme kararı, ne de Yargıtay kararına rastladım.

Saygılarımla