Mesajı Okuyun
Old 05-09-2014, 10:34   #18
siloos

Sayın Meslektaşlarım
Aynı olay bende de var. Müvekkil iyi niyetli 3. Kişi galeriden 0km diye aracı satın alıyor, her türlü vergi vs. ödüyor.
Aradan 2,5 yıl geçiyor, araç kaç diye bir şafak operasyonu ile araç çekiliyor.
Sulh Ceza Mahkemesine itiraz ettik, aracı yediemin olarak istedik. Sulh Ceza, Ağır Ceza görevli dedi. Tam Ağır Cezaya başvuracaktım ki hakim gördü beni ve bana başvurma reddederim görevli ben değilim dedi. Asliye Cezaya başvurdum görevli Sulh Cezadır dedi. Tekrar Sulh Cezaya başvurdum ben mahkemeyim görevden kaldırıldım dedi dosyayı hakimliğe tevdi etti.
Nihayetinde 4,5 ay sonra Sulh Ceza Hakimliği talebimi reddetti. Bende itiraz merci olan başka bir Sulh Ceza Hakimliğine başvurdum. Haftaya sonuçlanır diye bekliyorum.
Tabi bu aşamada bende bu foruma baktım, sordum soruşturdum ne yapabilirim diye sonunda CMK 141 vd. maddeleri gereği el koyma kararının yanlış olduğunu düşünerek tazminat talebinde bulundum. Zira talebimin reddedilmesinin gerekçesi “soruşturmanın henüz bitmemiş olması” Ancak müvekkilin aracına dair incelemeler bitmişken aracın otoparkta çürümeye terk edilmesi hukuk dışı bence. Kaldı ki müvekkil aracını kullanamadığı için yeni bir araç kiraladı ve her gün zararı katlanarak çoğalıyor. Bende maddi manevi tazminat talebinde bulundum.
Duruşmam bu ayın sonunda, müvekkili ifadesini almak için çağırdılar. Haftaya itirazımda sonuçlanır diye düşünüyorum. İtirazım kabul edilse de kabul edilmese de her türlü zararım var. Gerçi CMK 141 vd.ında kararın kesinleşmesinden itibaren diyerek zamanaşımını başlatmış ama bakalım ne olacak?
Umuyorum bizim olayımızda müsadereye karar verilmez. Zira aracı satan galerinin yetkilileri duyduğumuz kadarıyla tutukluymuş (asıl sahip kaçak). Zaten onlara karşı davayı açsak bile üzerlerinde malvarlıkları kalmadığı için tahsil edemeyiz.
Bu durumda ben en kötü ihtimalle tam yargı davası açmayı düşünmüştüm ama sadece idareye karşı. Benimde sorum şu: Galeri sahibine ve yetkililere açmadan sadece idareye tam yargı davası açılabilir mi?
Şimdiden teşekkürler, davamın sonucu buradan sizlerle paylaşacağım…