Mesajı Okuyun
Old 13-07-2011, 16:51   #1
Rasit Akgun

Varsayılan Tek İmzalı Çeke Kambiyo Senedi Takibi

Herkse selamlar. Ne özel mesaj atma hakkım ne de konuya yanıt verme hakkım olduğundan, konuyu buraya açmak durumunda kaldım umarım hatalı değilimdir. Öncelikle; konunun orijinal linki:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=60323

Özetleyecek olursak;
Örneğin bankada çift imza kuralı vardır. Sadece tek yetkili imzaladığı zaman, hukuki ve cezai sorumlulukları olduğu zaten belirtiliyor kanunda. Ama asıl mesele, bu çekin kambiyo senedi vasfı olur mu, kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takip başlatılabilir mi?

Yargıtay kararlarında da kanunlarda da buna dair kayda değer bir şey bulamadım.

Orijinal konuda bir Avukat Hanım şöyle yazmış:

TTK m.730: "Poliçeye ait aşağıdaki hükümler çek hakkında da tatbik olunur:
...3. Borçlanmaya ehil olmıyan kimselerin imzasına, salâhiyetsiz imzaya, keşidecinin mesuliyetine ve açık poliçeye ait 589 - 592 nci maddeler;..."

TTK m.590: "Temsile salâhiyetli olmadığı halde bir şahsın temsilcisi sıfatiyle bir poliçeye imzasını koyan kimse, o poliçeden dolayı bizzat mesul olur ve poliçeyi ödediği takdirde temsil olunan haiz olabileceği haklara sahip olur. Salâhiyetini aşan temsilci için dahi hüküm böyledir."

maddeleri gereği çekte imzası bulunan kişi borçlu gösterilerek kambiyo senetlerine mahsus takip başlatılabilir.

Ben de şu soruyu bütün bilgisi olanlara soruyorum aslında:
Sayın Av. Nevra Öksüz, son cümlenizdeki yargınıza nasıl ulaştığınız konusunda biraz yardımcı olabilir misiniz? Zira bu yargıyı ne ben ne de avukat arkadaşlar çıkaramadık. ".. bir şahsın temsilcisi sıfatıyle.." kısmındaki şahıs ifadesine acaba tüzel kişiler de dahil midir? Dahil olsa dahi bu yargıya varılabilir mi?