Mesajı Okuyun
Old 08-01-2009, 20:25   #9
Academic

http://auhf.ankara.edu.tr/dergiler/a...1-Imamoglu.pdf

Bu makale özellikle yeni TCK da tedip hakkını anlamak açısından yararlı oldu, teşekkür ederim. Ayrıca sayın Koray'ın eklediği kararı da yazımı bitirmeme rağmen ekleyeceğim, teşekkürler.

Yazımı bitirince buraya ekleyeceğimi yazmıştım ancak ödev olarak teslim ettiğim yazımı makale olarak göndermeye karar verdik.Üzerinde biraz daha çalışıp düzeltmelerden sonra yayınlatmak üzere göndereceğimden buraya aktaramayacağım şimdilik. Sadece başlık ve konuya giriş kısmından ufak bir bölüm ekliyorum. İlerleyen zamanlarda yayınlanmaya değer bulunursa buraya da eklerim.O zaman bizim de siteye değerli bir katkımız olur umarım..

Katkılarınızdan ötürü teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Davalar Işığında Okulda Dayak ve Hukuki Sonuçları

İnsanların toplu halde yaşadıkları her ortamda düzen sağlamak bir ihtiyaç olmuştur. Bundan dolayı kurallar oluşturulmuş ve bu kuralları işletecek mekanizmalar kurulmuştur. Toplu yaşamın olduğu her alanda düzenin sağlanması nasıl gerekliyse aynı durum okullarımız için de geçerlidir.
Disiplin, eğitimsel amaçları davranışa dönüştürme sürecinde öğrencilerden istenen davranışları belirlemeye, sergilemeye, yenilemeye ve bunları denetleyip sonuçlarını değerlendirmeye yönelik etkinliklerin tümü olarak tanımlanabilir (Küçükahmet, 2000, 55).
Eğitim sürecinin bir parçası olan okullarda disiplini gerekli kılan çeşitli nedenler bulunmaktadır: Disiplinin okullar açısından gerekli olmasının başlıca nedenini, okulların kuruluş amaçları ve onlardan beklentiler oluşturmaktadır. Bilindiği gibi formal ve bürokratik bir örgüt olan okulun işleyişi, yönetimi ve denetimi yasalarla düzenlenmiştir. Okul, tanımlanmış amaçları ve işlevleri yönüyle de, büyük bir toplumsal sorumluluk yüklenmiştir. Öte yandan toplum da, okuldan her açıdan dengeli bireyler yetiştirmeyi beklemektedir. Okuldaki etkinliğin eğitsel amaçlara uygun, plânlı, kurallı ve düzenli olması toplumsal bir beklentidir (Şimşek, 2004).

Düzeni sağlama açısından güçlerin dengelenmesi ve bir takım kuralların oluşturulması açısından ele alındığında, disiplin kavramı özünde bir hak koruma etkinliği olarak nitelendirilebilir. Disiplin sağlama etkinlikleri yaptırım olarak hem ödül hem de cezayı içerir. Disiplin , Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliklerinde daha çok cezayı vurgulayan tarafıyla yer almıştır. Oysa ki bu kavram , öğrenciye düzenli davranış ve iyi alışkanlıklar kazandırıcı; kendisi ve çevresiyle uyum içerisinde hayata hazırlayıcı kuralları ve önlemleri kapsar. Bu kurallar ve önlemler öğrenciye zorla kazandırılmaz. Çünkü disiplin bir amaç değil, eğitimin amaçlarına ulaşmak için bir araçtır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda disiplin ve öğrenci davranışları .........