Mesajı Okuyun
Old 09-02-2008, 18:02   #47
Academic

Hayatın bir aslî anlamı bir de dönem dönem değişen tamamlayıcı anlamları olur. Her gerçekleştirdiğiniz miadını doldurur ve bir sonrasına yönelirsiniz. Buna gelişim demek daha doğru.

Ya da değişim.

Benim için hayatın temel anlamı öncelikle var olabilmek. Her koşulda. Tek başıma dahi olsa. Sevdikleriniz ve sizi sevenler olsa bile yine de tek başınıza var olabilmek ve kimseye dayanmadan kendiniz olabilmek. Bunun içinde bağımsızlığınız yani özgürlüğünüz, zaman zaman başına buyrukluğunuz, küçük bencillikleriniz ama paylaşımcı yanınız da bulunur. İnsan önce kendisi olabilmeli. Kendisini birilerine atıfta bulunmadan tanımlayabilmeli. Ben aslında neyim? sorusuna açık ve net cevaplar verebilmeli. Bunu yapabilen insan hayatında başka anlamlar arayabilir.

Tamamlayıcı unsurlar, hani şu dönem dönem değişenler neler olabilir? Aşkınız olur bir dönem hayatınızın anlamı. Çocuğunuz olur hayatınızın anlamı. Onun için yaşarsınız. Sonra işiniz olur, doyum alana ve kendinizi ispatlayana kadar hayatınızın anlamı. Hayallerinizden biri olur, onu gerçekleştirmek için yola çıkar ve tüm koşulları sağlayana kadar kendinizi hırpalarcasına çalışırsınız Hayatınızın anlamı bu olur bir süre.

Benim hayatımın anlamı şu aralar üretmek, çalışmak sanırım.Kendimi hırpalıyorum yani şu aralar Çalıştıkça ürettikçe kendimi "var" hissediyorum çünkü. Bu süreci seviyorum ama sonuçla ilgilenmiyorum anlamına gelmiyor bu