Mesajı Okuyun
Old 13-07-2004, 10:56   #17
ciril

çok sonradan foruma katılmış olsam da iki kelimede ben söyleyim
öncelikle ülkedeki değer kayıpları her meslek gibi bizi de etkiliyor korkmadan doktora gidebilenimiz kaldı mı bunu rahatlıkla söylüyorum bir dr. kızı olarak.
fakülteler arası farka gelince özel üniversitede eğitim alan arkadaşımızın alınması doğal ama ben istanbul üniversitesi. girişli ankara üniversitesi mezunu ve gazi üniversitesinde mastırını yarım bırakan biri olarak söyleyim fark var hem de çok fark var.
çözüm aramaya başladığımızda önce eğitim sistemi değişmeli derim ben alınan kontenjanın sınırlanmasının ardından eskiden İstanbul üniversitesinde uygulanan eğitim sistemine dönülmesini öneririm öncelikle yök le beraber gelen ezbere dayalı lise eğitimi tandanslı bir eğitimi kabul etmek öncelikle kaliteyi düşürüyor.
Mezuniyetten sonra bıranşlanşmaya gelince tıp fakülteleri gibi düşünebiliriz baştan 4. yıldan sonra 1 yıl adliyede dönüşümlü olarak çalışarak eğitime devam edilir ve sınavla branş seçilebilir bunun ardındanda 1 yıl kadar branşa ilişkin eğitim verilerek eksiklikler giderilebilir diye düşünüyorum. Bu sınavlarda başarılı olamayan hukuk mezunlarının ise adliyede adalet bakanlığında yada baro vs gibi meslek örgütlerinde çalışmalarının önü açılabilirse yada bunlar için kota konulursa 6 yıllık eğitim heba edilmiş olmaz.Bu hem mezuniyet sonrası adliyelerde kalem memurlarının maskarası durumuna düşen hukukçu arkadaşların bu durumunu düzeltir hemde hakimide avukatıda kalem mevzuatını işine geldiği kadar değil tam olarak öğrenir ve yine tabiki mesleğin her yönünden bakılmasını sağlar. Benim yüzüme karşı siz milyarlar kazanın diye biz mi çalışacağız diyen savcı tanıyorum.
ve son olarak bir soru ile kapatmak istiyorum bizim branşımız kadar kopuk birbirini sürekli rakip gören karalamaya çalışan bir meslek daha biliyor musunuz bu noktada mülkiyelilere doktorlara mesleki dayanışmalarından dolayı özenmişimdir biz daha birbirimize güvenemez destek olamazsak nasıl şikayet edebiliriz ki