Mesajı Okuyun
Old 28-12-2006, 13:33   #5
erdal7

Arkadaşlar bu sorunun belli bir yere kadar cavabı var. O yerden sonrası ise cevabını bulamadım. Bilen varsa hazine değerindeki bu bilgiden bizi mahrum etmesin.

İlk olarak iki tür takipte bu soruyu cevaplandıralım.
Bilindiği üzere Borçlar kanununda ve Ticaret Kanununda Kambiyo Hükümlerinde Zamanaşımını kesen sebepler tadadi ve sınırlı olarak sayılmıştır. Birbirlerinden de farklıdır.

1- Takibin dayanağına Borçlar Hukuku hükümlerinin uygulandığı durumlar. ilamsız takiplerde , ilamlı takiplerde

BK. mad. 132, 133, 134, 135’de öngörülen sebeplerle borçlunun dosyaya para yatırması kısmi ödeme sayılacağından zamanaşımı kesilir.. Dolayısı ile alacaklının para çekip çekmemesi önemli değildir. Özellikle maaşdan gelen paralarda.

2- Kambiyo Hukukuna göre açılmış takipler.

TK. mad. 662’de öngörülen bu zamanaşımını kesen sebepler sayılarak (sınırlı olarak) belirtilmiş olduğundan, bu maddede öngörülen sebepler dışında -örneğin; BK. mad. 132, 133, 134, 135’de öngörülen sebeplerle- zamanaşımı kesilmez. Yüksek mahkeme de çeşitli içtihatlarında aynı gerekçe ile yani; “TK. mad. 662’de öngörülmeyen nedenlerle zamanaşımının kesilmeyeceği gerekçesiyle”;

“Borçlunun borcunu ikrar etmesinin ya da borcuna mahsuben ödemede bulunmasının” zamanaşımını kemiyeceğini belirtmektedir.
12. HD. 13.3.1986 T. 9294/2778
Bu sonuca varılıyorsa borçlunun dosyaya para yatırması da icra takip işlemi olmadığı sonucuna varılmaktadır.

Fakat can alıcı nokta bundan sonra başlamaktadır. Acaba , borçlunun yatırdığı paranın alacaklı tarafından dosyadan çekilmesi icra takip işlemimidir. Zamanaşımını keser mi , kesmez mi , İşte bu sorunun cevabını bilen varsa söylesin.

Tüm araştırmalarıma rağmen bulamadım. Kanaatim zamanaşımını kesmesi yönünde olacaktır.

Saygılarımı sunarım. Av.Erdal