Mesajı Okuyun
Old 04-06-2011, 12:19   #8
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.alpay yıldız
Sayın Polat öncelikle teşekkür ederim. bekletici mesele yapılamayacağı konusunda yargıtay kararı varmı acaba ben bulamadım. men-i müdahale konusundaki yanıtınızı paylaşıyorum ancak kal de talep edildiği için diğer mirasçıların muvafaatı gerekirmi o konuda müşterek mülkiyete tabi taşınmazlarada bazı yargıtay kararlarına göre tüm paydaşların davada yer alması yönünde görüş bildirilmiş ancak elbirliği ile mülkiyette buna dair karar bulamadım.

Sayın meslektaşım,

İştirak halinde mülkiyette 3.şahıslara karşı karşı tüm mirascıların davaya dahil olması gerekir.

Ancak burada iştirakçilerin birbirleri arasındaki davalarda buna gerek yok.

T.C.
YARGITAY
14. Hukuk Dairesi

Esas No. 2001/5404-5837
  • İŞTİRAK HALİNDE MÜLKİYET
  • MÜDAHALENİN MENİ

Özet :İştirak halinde mülkiyette, üçüncü kişilere karşı açılan davalarda ortakların hep birlikte hareket etmeleri gerekir. Eldeki davada ise bir mirasçı diğer mirasçı aleyhine müdahalenin menini istemiştir. Hukuk Genel Kurulunun kararına göre, iştirakli mülkiyette hissedarın hissedar aleyhine açtığı dava nedeniyle Medeni Kanunun 581. maddesine göre iştirak sağlanmasına gerek olmaksızın davanın görülmesi gerekir. Bu husus gözetilmeden hüküm kurulması hatalıdır.

( 743 s. MK m. 581, 629 )

KARAR

Dava, iştirak halindeki tapulu taşınmaza iştirakçilerden biri tarafından açılan elatmanın önlenmesi ve kal isteminden ibarettir. Mahkeme davayı, tüm mirasçıların davaya katılımı sağlanmadığından reddetmiş, hükmü davacı temyize getirmiştir.

Dava konusu 1105 parsel sayılı taşınmaz Mehmet Kuzu adına tapuda kayıtlı olup, davacı Yaşar Kuzu ile davalı Feramuz Taner tapu malikinin mirasçılarıdır. İştirak halindeki mülkiyette, üçüncü kişilere karşı açılan davalarda ortakların hep birlikte hareket etmeleri gerekir. Eldeki davada ise, bir mirasçı diğer mirasçı aleyhine müdahalenin menini istemiştir. Hukuk Genel Kurulu´nun 12.10.1994 tarih 14/305-601 sayılı kararında da belirtildiği gibi; iştiraklı mülkiyette hissedarın hissedar aleyhine açtığı dava nedeniyle Medeni Kanunun 581.maddesi çerçevesinde iştirak sağlanmasına gerek olmaksızın davanın görülmesi gerekir. Bu husus gözetilmeksizin yazılı olduğu şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiştir.

İkinci sorunuzun cevabını bu yargıtay kararı karşılar diye düşünüyorum.

Bekletici mesele hususunda yargıtay kararı bulamadım. Ancak Kal davasında nihayetinde ortklığın giderilmesinde mal değerine bir etki söz konusu olacaktır. Yani yıkıma karar verilir ise mütemmim cüzden mahrum kalacak olan yapı, ortaklığın gideriminde taşınmazın değerine etki yapacaktır, diye düşünüyorum.

Yani "müdahalenin meni" olmasa da "kal" davası bekletici mesele yapılabilir.