Mesajı Okuyun
Old 18-04-2004, 11:14   #21
ibrahimbey

Şimdi bu yorumlardan, "bir kaç avukatı sallandırırsak, bak bakalım hukuk nasıl düzelir, herşey pırıl pırıl olur" mantığının, yazdığım yazının özünü bile anlayamayacak kadar katılaştığını göstermektedir.

Üstelik de işi, benim başıma kötü şeyler gelmiş olabileceği, ondan böyle yorumlar yaptığımı söyleyebilecek kadar saptırmak, durumun vehametini iyice ortaya çıkmaktadır.

Yazımdan, suç işleyen, mesleğini kötüye kullanan avukatı
cezalandırmayalım gibi bir sonucun nereden çıkarıldığını ya da uydurulduğunu anlayamadım. Ama yadırgamadım , çünkü ülkemizde hukukun gittikçe batmasını sağlayan zihniyetin, yazımı böyle yorumlaması gayet doğaldı. Daha doğrusu, balık oltaya vurdu.

Ama ben yine de açıklayayım.

Yazımda, avukatlar cezalandırılmasına karşı hiç bir itirazım yok. Elbette görevini ihmal eden ya da suiistimal eden avukat cezalandırılmalı. Ama, AVUKATLARA GELİNCE BU KADAR HASSAS OLAN JİLETLERİN, HUKUKUN UYGULANMASINDA, DİĞER KURUMLARIN HATALARINDA NEDEN AYNI HASSASİYETİ GÖSTERMEDİĞİNİ, NEDEN TAHTA BIÇAK KESİLDİKLERİNİ anlayamıyorum. Ya avukatlara haksızlık yapılıyor ya da diğer kurumlara tölerans tanınıyor.

Tamam, takip talebine reeskont faiz oranını yanlış yazan avukatı sehpada sallandıralım.

Eh peki, 30 yıla mahkum olmuş kişiler hesaplama hatası ile sehven serbest kalmasına karşı ne yapalım? Ya da ne yapıyoruz? Benim içime sindiremediğim konu budur. "Elbette insan hata yapabilir" töleransının avukatlara gelince neden asla ve asla kabul edilemediğini anlayamıyorum.

Bir de, takip talebinde avukat reeskont faizini diyelim ki fazla yazdı. Buna borçlunun itiraz imkanı var mı? Var. Buna rağmen avukatı cezalandıralım mı? Elbette cezalandıralım.

Peki, mahkeme karar veriyor. kararın temyizi infazı durdurur mu? Belli konular hariç durdurmaz. Örneğin bir alacak davasında durdurmaz. Diyelim ki davayı kaybeden kişinin evi, eşyaları haciz edildi. Sonra da Yargıtay kararı bozdu. Yukarıdaki olayda avukatı suçlu gören zihniyete göre burda hakim de görevini ihmal etmiş midir? Bu sorunun cevabını Sonsuz saygı duyduğum Yüce Mahkemeleri itham etmek için asla ve asla değil, gerçekten şurdaki hukuksal platformda entellektüel bakış olarak arıyorum.

Avukatlar hata yapınca Sokrates'den özlü sözler ve şiirler okuyanlar, nedense diğer hatalara karşı kılını bile kıpırdatmıyor, kıpırdatamıyor.

Ben hukuğun içinde ve vatandaşla bire bir karşı karşıya bir kişiyim. Benim kastım, kişi ya da kurumlar değildir. Benim sorguladığım husus sistemdir. Toplumda, hukuka olan inancı sağlanması ve sağlamlaştırılması için naçizane düşüncem, mevcut sistemin ve uygulamaların yanlış olduğudur.