Konu: BaĞ Kur
Mesajı Okuyun
Old 05-04-2007, 09:05   #3
nihanbil

Çok teşekkür ederim. ancak kafama takılan bi soru var hala..
Bir yerlerde " geçmişe yönelik prim ödemesi yapılamaz, Davacının sigortalılık koşullarını taşımadığı dönem için sonradan toplu olarak prim ödemek suretiyle hizmet elde etmesi de mümkün bulunmamaktadır. " diye bir şeyler okudum. Müvekkilem 1989 yılından bu yana vergi mükellefi, 2000 yılında zorunlu bağ-kurlu yapmışlar. Yaşını da doldurmuş ama hizmet süresi tutmuyor. 1989-2000 arasındaki döneme ait toplu prim ödemesi yapmak suretiyle hizmet süresini tamamlamak ve emekli olmak istiyor.
Birde şöyle bir madde buldum.
TESCİLİNİ YAPTIRMAYANLAR HAKKINDA YAPILACAK İŞLEMLER
Ek Geçici Madde 13 - (2654 - 14.4.1982) 1479 sayılı Kanun ve aynı Kanunda değişiklik yapan kanunlara göre sigortalılık niteliği taşıdıkları halde bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış olanların her türlü hak ve mükellefiyetleri bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte başlar.
Ancak, bu Kanuna göre zorunlu sigortalı olarak kayıt ve tescilli bulunmak kaydı ile, 01.10.1972 tarihinden bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar vergi dairelerine kayıtlı olarak kendi nam ve hesabına bağımsız çalıştıklarını belgeleyen sigortalılar belgeledikleri süreyi borçlanabilirler.
Yıl itibariyle bu maddeden yararlanamazmışım gibi geliyor. Yanlış mı düşünüyorum?