Konu: Yorumsuz
Mesajı Okuyun
Old 28-04-2004, 14:42   #15
Gemici

Genellemeler insanların, belirli olayları açıklamak veya belirli insanları ve insan gruplarını tanımlamak için, başvurdukları anlatım ve tanımlama biçimlerindendir.

Genellemelerin en belirgin özelliklerinden birisi bizi somut olayları ve ve kendisi ile temasta olduğumuz insanları, asıl yapıları ve kişilikleri nasıldır diye araştırma zahmetinden kurtarmalarıdır. Olayları ve insanları genelleme yoluyla belirli bir gruba mal ettikten, belirli bir çekmeceye koyduktan ve onlara o grubun niteliklerini mal ettikten sonra kafanızı fazlaca yormanıza gerek kalmaz. Grup ne ise tek tek kişilerde odur.

Genellemelerin diğer bir özellikleride, toplumları ve insanları göz önünde bulundurduğumuzda, kategorilerle çalışılmasıdır. En önemli iki kategori “siz” ve “biz” veya “biz” ve “diğerleri” kategorileridir. Bizden olanlar genelde devamlı iyidir, bizden olmayan buna karşılık genelde devamlı kötü vasıflara sahiptir.

Örneğin Türklere göre Almanlar bencildir ve korkaktır, buna karşılık Türkler misafirleri için malını mülkünü feda eder, açık gönüllüdür ve cesaretlidir.

Almanlar Türklerin lokantada illede ben hesabı ödemek istiyorum demelerini anlamazlar ve diğerlerine borçlu duruma düşmemek için kendi hesaplarını kendileri ödemek isterler. Almanlara göre Türkler zora geldiklerinde hemen bıçağa sarılırlar ve saldırgandırlar.

Bizim positif olarak nitelendirdiğimiz özellikler örneklerdede görüldüğü gibi başkaları tarafından negatif olarak sınıflandırılabiliyor.

Belirttiğim gibi genellemelerde tek tek kişiler yoktur gruplar vardır ve bizim bu grurplara karşı kafamızda oluşturduğumuz klişeler ve ön yargılar vardır. Bir Türk, bir Alman, bir Amerikalı uçağa binmişler veya bir adaya çıkmışlar......, fıkraları böyle genellemelere örneklerdir.

Sayın Adil Giray Çelikin mesajını okuyunca aklıma başka bir genelleme geldi; kendimizinde dahil olduğu guruba kötü nitelikler vermek ve kendimizi gurubun dışında göstermek, gerçi bende bu grubtanım ama ben onlara benzemiyorum, ben iyiyim demek. Çöplükte bittim gül bittim hikayesi.

Bunun en tanınmış örneği “biz adam olmayız/ bu millet adam olmaz” Bunu diyenler çoğu zaman kendilerini “biz” in dışında sayarlar, yani adam olamıyacaklar başkalarıdır ben adam oldum demeye getirirler.

"Yargıç ahlakı sorunu var" diyen Anayasa Mahkemesi Başkanvekilide bir genelleme yapıyor ve kendisini genelin dışınıda gösteriyor veya görüyor.

Genellemelerden çıkarılan sonuçların genelleştirilemiyeceklerini gösteren iyi bir örnek.

Saygılarımla