Mesajı Okuyun
Old 19-10-2006, 23:07   #58
Cest la vie

@Sayin Balku, Bir onceki mesajlarimizda kendi fikirlerimizi beyan ettigimizi hatirlatir, eklenen makalelerin ise halihazirda onlari okumus olanlardan cok, okumamis olanlarla paylasma amaci guttugunu belirtmek isterim. Yine de vakit ayirip okudugunuz icin tesekkurler.

@Merhaba,
1901'den beri Nobel odulu alan ulkeleri buraya tasiyip bizleri aydinlattiginiz icin tesekkurler. Ancak benim aklima yine de su soru takilmadan edemiyor: Gelmis gecmis en iyi yazarimiz ve edebiyatcimiz Orhan Pamuk mudur? O yuzden mi aldi bu odulu yani? Bu bir futbol maci degil ki, kazanan o yilin nobel odulunu alsin. Ben dahil, cogu kisi Orhan Pamuk'un kitaplarindan-tarz, dil ve uslubundan pek haz almazken (bilmiyorum belki de bizlerin entellektuel zekalari bunu kaldirmaya yetmiyordur); kaldi ki verilen odulun amacinin bile Orhan Pamuk'un edebi basarisindan ote "kültürlerin çatışma sembolleriyle ilgili çalışmaları" oldugunun Isvec Bilim Akademisi tarafindan bizzat belirtilirken, gelmis gecmis en iyi Turk Edebiyatcinin Orhan Pamuk oldugunu sirf bu odule dayanarak iddia edebilmemiz imkansiz. Oyleyse, bu odulun amacinin biraz daha sorgulanmasi gerektigi kanisindayim.

Saygilarimla