Mesajı Okuyun
Old 18-07-2007, 17:19   #79
özge_law

Varsayılan Hamile eşini öldüren kocaya 16 yıl ceza

Diyarbakır'da, ilişki sırasında isteksiz davranan 3 aylık hamile eşini boğarak öldürdükten sonra cesedini önce evin kömürlüğünde gizleyen, ardından Dicle Nehri'ne atan şahıs, 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır'da Şirin Demir (24), 3 aylık hamile eşi Altun Demir'i (24) cinsel ilişki sırasında isteksiz davranması üzerine kendisini aldattığı şüphesiyle 8 ay önce boğarak öldürdü. 3 çocuk annesi eşinin cesedini önce evinin kömürlüğünde gizleyen, ardından Dicle Nehri üzerinde bulunan 10 Gözlü Köprü yakınlarında nehre atan Şirin Demir, 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Şirin Demir verdiği ifadede, eşinin cesedini kardeşi Sertip Demir'e ait sepetli motosikletle ve onun yardımıyla nehre götürüp attığını söyledi. Ağabeyinin verdiği ifade üzerine tutuklanan ve hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Sertip Demir, 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşmasına çıktı.
İddianameyi okuyan Mahkeme Başkanı, Şirin Demir'in eşi Altun Demir'i evin banyosunda boğazını sıkıp boğduktan sonra cesedini evin kömürlüğüne gizlediğini, sabah ezan okunduktan sonra evin yakınlarındaki bir ekmek fırınına giderek buradan 2 un çuvalı alıp eve döndüğünü, eşinin cesedini un çuvalına koyduktan sonra kardeşi Sertip Demir'i telefonla arayarak çağırdığını belirtti. Mahkeme başkanı, sanık Sertip Demir'in ağabeyinin evine giderek olayı öğrendikten sonra seyyar satıcılıkta kullandığı kendisine ait sepetli motosiklete yengesinin cesedini ağabeyi ile birlikte yükleyip, sabah erken saatlerde Dicle Nehri kıyısındaki 10 Gözlü Köprü civarında boş bir araziye attıklarını açıkladı.

"MOTOSİKLETİM YOK, AĞABEYİM HAYAL GÖRMÜŞ"

Sanık Sertip Demir, olay tarihinde kendisinin Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde çobanlık yaptığını, ayrıca kendisine ait sepetli motosiklet bulunmadığını belirterek, "Ağabeyimin eşini öldürdüğü doğrudur. Ancak benim bu olayla uzaktan yakından ilgim yok. Ağabeyim kullandığı uyuşturucunun etkisiyle hayal görmüş olabilir. Ben suç işlemedim. Mağdurum" dedi.

Mahkeme, mevcut delil durumu, sabit ikametgah sahibi olması ve suç vasfının değişme ihtimali sebebiyle sanığın tahliyesine, ağabeyi Mehmet Şirin Demir'in mahkum olduğu dava dosyasının ilgili mahkemeden istenerek incelenmesine karar verip duruşmayı erteledi.

HAMİLE EŞİNİ ÖLDÜREN SANIK, TAHRİK İNDİRİMİNDEN YARARLANDI

Sertip Demir'in ağabeyi Mehmet Şirin Demir, 7 yıllık eşi Altun Demir'i öldürdükten sonra çocukları Gülbahar, Bozan ve Barzan SHÇEK'e teslim edildi. Davulculuk yaparak evin geçimini sağlayan Şirin Demir, dava dosyasına göre eşi Altun Demir'le cinsel ilişkiye girmek istemiş, ancak hamile eşinin ilişkiye soğuk bakması üzerine aldatıldığını düşünerek eşi Altun'u evin banyosunda silahla tehdit ederek, 'Beni aldattın mı?' diye sormuştu. Öldürülmekten korkan eşinden 'evet' yanıtını alan Şirin Demir, 20 dakika boyunca boğazını sıktığı eşini nefessiz bırakıp boğmuştu.

Mahkeme, hamile olduğunu bildiği resmi nikahlı eşini kasten öldürmek suçundan Şirin Demir'i önce müebbet hapis cezasına, ardından 'cinayeti haksız tahrik etkisinde' kalarak işlediği için cezayı 16 yıl 8 aya indirdi. Altun Demir'den ve karnında taşıdığı 3 aylık bebekten alınan kan örneklerinde bebeğin Şirin Demir'den olduğu, kadının cinsel organından alınan sıvı doku örneklerinde ise olaydan önce başka bir erkekle cinsel ilişki kurduğuna dair bulguya rastlanmadığı DNA raporuyla belirlenmişti.
http://www.hukukturk.com/fractal/hukukTurk/pages/detail.jsp?pTabId=&pViewId=509&pObjectId=416&pInst anceId=662645