Mesajı Okuyun
Old 22-01-2007, 15:11   #13
ad-hoc

Varsayılan Polis-ceza ve diğerleri

Sayın Suat Ergin,
Vermiş olduğunuz linki okudum ve fakat orada "imzadan imtina" konusnda bazı meslektaşlarımızın mağdur olduklarını gördüm. Benzer bir olayda benim başıma geleni aktarıyım: Sultanhamet adliyesi çıkışında tramvay yoluna girdiğim gerekçesiyle memurlar tarafından çevrildim ve ceza tutanağı tanzim edildi. Memurun tavrından ötürü, tutanağın imza bölümüne "Haksız ve mesnetsiz işbu ceza tutanağını kabul etmiyorum" dedim. Bu yazıyı alan memur bu şekilde bir yazının ceza tutanağına yazılamayacağını terbiye sınırlarını aşarak anlatmaya çalıştı. Ben de haklı olduğuma inanır bir şekilde yapılan bir idari işlemdir ve bu idari işleme şerh düşüyorum ne var ki bunda dedim. Bunun üzerine gözaltına alınacağım gündeme geldi ve memurlar kendi aralarında bir baskı oluşturarak o zaman zaman istemesekte karşılaştığımız çirkin tavırlarını sergiledir. Velhasıl ; Başbakan'ın da YAŞ kararlarına şerh düştüğünü kendilerine hatırlatrak YAŞ kararlarının onların tabir ettiği şekilde "devletin resmi belgesi" olup olmadığını sordum. Ortam bir şekilde sessizleşti ve elime, imza bölümünün boş kalan yerine 116 yazılı bir ceza tutanağı uzatıldı. Bu 116'nın ne olduğunu sorduğumda ise "Git o ceza hukuku kitaplarında öğren" şeklinde pervasız bir tutumla karşılaştım. 116 şerhi KTK 116.maddesidir. Ve madde uyarınca tebliğ edilemeyen cezaların plakaya şerh olunması öngörülmüştür. Yani usul tamamen gıyapta kesilen cezaların usulune dönmektedir. Maliye Bakanlığı'nın EGM'ne tebligat için vermiş olduğu ödenek te yetersiz olduğundan, tebligat ilgili yönetmelikte öngörülen süre içinde yapılamamktadır. Dolayısıyla trafik cezasının iptali istemli bir dava açılması halinde davanın kabulü söz konusu olacaktır.