Mesajı Okuyun
Old 07-11-2009, 14:21   #42
Academic

Bu tip programların görücü usülü evlilik denilen yöntemden ne farkı var sizce? Tek farkı milyonlarca insanın gözü önünde yaşanması değil mi?

Bu tip programları savunmuyorum ancak var olan bir şeyin açığa çıkardığını düşünüyorum. Evlilik kurumunun oluşturulmasında görücü usülünden belki de bir adım daha önde de olabilir çünkü en azından kararı evlenecek olan kişiler veriyor.

İnsanları yargılamak değil de garip geliyor gerçekten. Bir takım şeyleri yani evlenip mutlu olmayı sanki biz daha çok gençlere yakıştırıyoruz, orada 70 yaşındaki bir dedenin evlenmek istemesini garip karşılıyoruz ya da yine 60 ına gelmiş bir ninenin evlenmek isteyişini garip karşılıyor, ne işin var bu yaştan sonra diyerek eleştiriyoruz belki de. Biraz farklı bir bakış hasıl oldu bende, hatta bunları sosyolojik bir vaka olarak incelemek bile söz konusu olabilir gibime geliyor.

Bu insanları bunca insanın gözü önünde bu kadar açık bir evlilik pazarlığına iten şey ne? Eskinin tabiriyle atı-yatı-katı olsun tavrından, düzenli maaşı-sigortası- evi olsun beni korusun- sevsin (sıralamaya dikkat edin lütfen) tavrına iten temelde var olan o ünlü Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinin bir yansıması mı acaba?

Toplumun nasıl bir yoksunluk durumunda olduğunun ve ailelerin nasıl bir dağılmışlık yaşadığını, bu tür programlar sanırım dışa vuruyor.

Bundan bir gömlek yukarı olan bir Amerikan show programı vardır Amerikan kanallarından birinde. Murray Show. Bunda kadınların çocuklarının babalarını aradığı bir format var ! Orda kadın yaklaşık 5-6 bazılarında 8-10 isim verir, Murray her birine DNA testi yaptırarak kadının çocuğunun babasının kim olduğunu ortaya çıkarır! ilginç değil mi?

Bizim toplumumuzda daha o aşamaya gelmedik, biz evlendiriyoruz daha ama görünen o ki bir Murray Show benzeri program pek yakında bizim ülkemizde de gerçekleşebilir gibi geliyor bana.

TV programları ne kadar da kabul etmesek de toplumun yansıması maalesef..