Mesajı Okuyun
Old 28-11-2006, 12:42   #1
hidayet

Varsayılan İş Akdinin Feshi - bağış - gabin

Değerli üyeler,müvekkilin iş akdi tutulan tutulan bir tutanak sonucu ve kendisinden hiçbir açıklaması,savunması alınmaksızın feshediliyor.İş akdi feshinde sebep açıkça belirtilmemekte.Ancak idare kayıtlarında(müvekkil belediye işçisi) tutunağın mevcut olduğunu düşünüyorum.Ancak asıl mesele bundan sonra başlıyor.Müvekkilin 18 yıllık çalışması sonucu muhasebe 33.000YTL'lik kıdem,ücretli izin vb. alacağı hesaplıyor.Ancak müvekkil adına kesilen 2 ayrı çek yolu ile paranın tahsili sağlanıyor.Ancak kesilen 13.000YTL'lik çek karşılığını yapılmakta olan okul için müvekkil adına bağış olarak kullanılacağı ve bu paranın belediyeye ödenmesi gerektiği söyleniyor.Müvekkil iş akdinin feshi dolayısıyla ve durumu tam olarak anlayamadan bu parayı bankadan çekerek belediyeye ödüyor.Ancak müvekkil bu bağış adı altında ödediği parayı ve mevcut durumu kabullenememekte ve bu parayı geri almak istemekte.
Ortada geçerli bir fesih yok diye düşünüyorum yada fesih son çare olması gerekirken müvekkil ki;18 yıldır aynı işi sorunsuz bir şeklide yapmaktadır,hiçbir uyarı veya savunması alınmadan akdi feshedilmiş ve feshedilen iş akdi sonucu kıdem alacağının bir kısmı bağış olarak alınmıştır.Ancak burda bir irade sakatlığı var.Şimdi böyle bir durumda bağıştan dönmek mümkün mü,gabin hükümlerini uygulayarak netice elde edebilri miyiz?İspat noktasında sorunlar yaşayacağımızı düşünüyorum.Böyle bir konuda fikir verebilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.