Mesajı Okuyun
Old 14-06-2010, 06:30   #10
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan betty16
"Haciz esnasında alınan taahhüt, haciz baskısı altında alındığından Yargıtay tarafından kabul edilmemekte ve verilen mahkumiyet kararları bozulmaktadır."

konuyla ilgili elinizde yargıtay kararı varsa paylaşabilir misiniz? İstanbul 8.İcra Mahkemesince mahkumiyet kararı verildi..7 gün içinde itiraz etmem gerekiyor..şimdiden teşekkürler..

Haciz anında alınan taahhütte baskı olduğunu içeren yargıtay kararı ben görmedim. Benim ictihat programımdaki taahhüdü ihlal ile alakalı bütün içtihatlara bakmıştım, ama görmedim. Ancak mutlaka öyle bir yargıtay kararı vardır. Olmasa bazı mahkemeler bu yüzden beraat kararı vermez..
İstanbul adliyesindeki taahhüdü ihlal davalarında ne tür bir karar çıkacağı önceden kestirilmiyor.
Örneğin ben İstanbul adliyesinde beraat kararı veren bir mahkemenin kararına karşı itiraz etmiştim. 48 sayfalık ekleri ile birlikte itiraz dilekçemi hazırlamıştım. Gerekçeli karar verilmesini talep ediyorum diye dilekçenin her tarafına yazdım. Cumhuriyet savcısı dosyası incelemiş olması gerekki mutalasında sanığın cezalandırılmasını talep etmiş; buna rağmen ağır ceza mahkemesi şöyle bir karar vermiş; "mahkemenin kararındaki gerekçelere göre itirazın reddine" şeklinde yazmışlar. Benim o kadar uğraştığım boşuna gitti. Ben bu dilekçeyi hazırlarken bendeki bütün yargıtay kararlarını taramıştım. Orda hiç haciz anında alınan taahhüdün geçersizliğinden bahsetmiyordu. Hatta bir kararda icra dairesinde alınan taahhüdü yerel mahkeme taahhüdün dairede alınması gerektiğini söyleyerek beraat vermiş ancak yargıtay bunu icra dairesince alınan taahhüt olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyerek kararı bozmuş. Yani taahhüt nerde alınırsa alınsın icra dairesi yetkilileri tarafından alınırsa geçerlidir. HAciz anındaki taahhüdün geçersiz olması icra iflas yasasında kesinlikle ima bile edilmiyor. BAskı unsuru zaten borçluya ödeme emri gönderdiğin zaman başlıyor. Örneğin borçlunun arabasını yakalattınız sonra borçluya dedinizki bana icra dairesinde efendi gibi taahhüt ver ben senin arabanı çözeyim. Bu baskı değilmi? İcranın her safhası baskıdır. Menkul haczine gidilince verilen taahhüdün geçersiz olmasını kabul etmek ; şu andaki yasalara göre uygun değildir. Ancak taahhüdü ihlalden ceza veren maddeyi kaldırıldığında problem kalmaz. Zaten mal beyanı kalktı; ticareti terkten ceza verme de kalktı; iflasını istememe suçu var kalan bir de taahhüdü ihlal var. Yakında bunları da kaldırırla. Yakında evden mankul haczi de kalkacak. Batıda özellikle kanada da evden eşya kalkmazmış. Hatta adamın arabasını bile elinden alamazmışsınız. Çünkü araba olmazsa orda yaşam çok zorlaşıyormuş.