Mesajı Okuyun
Old 19-12-2006, 03:08   #9
Av. Can DOĞANEL

Yapılanın ahlaki ve hukuki boyutu yönünde ekleyeceğim bir şey yok. Ancak dikkatinizi çekiyor mu? Artık mahkemeler kendilerine teslim edilen mühürleri kullanmıyorlar. Şimdi bunu yapan mühürü de taklit eder dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bilgisayar çıktısına hakim tarafından atılmış uyduruk bir çiziktirme (paraf) al sana mahkeme kararı. Bu işin ciddiyeti de bu olmamalı. Hiçbir hakimin taklidi kolay ve uyduruk paraf kullanmaya (hele mahkeme kararında) hakkı yoktur. Böylesi bir durumda Adli Tıp bile işin içinden çıkamayabilir. Örnekleri vardır. Mutlaka Alman Mahkemesi kararı görmüşsünüzdür. Soruyorum imrenerek bakmadınız mı? Ben şahsen elime alırken bile korkmuştum. Bir yerine zarar veririm diye.. Bizde ise mahkeme kararı geliyor üzerine mühür vurmaya üşenilmiş. Hoş o mühürler de tebliğ zarflarına mübaşirlerce vurula vurula şeklini şemalini kaybetmiştir ya neyse? Mühür olmaz barkod olur başka bir şey olur ama mutlaka bu işin bir disiplini sağlanmalı. UYAP galiba bu gibi sahteciliklere karşı biraz çare olacak. O zaman da Hacker Avukatlar türerse orasını bilemem artık.