Mesajı Okuyun
Old 16-05-2008, 08:49   #52
Av.EErdem

Geçenlerde bir arkadaşım beni aradı ve yakınlarından birinin şu anda cezaevinde olduğunu ve bu ceza davasında kendisini savunmamı istedi. Başıma gelenler pişmiş tavuğun başına gelmiyor diye düşünüp işimi sağlam kazığa bağlamaya karar verdim ve arkadaşıma kendisinin anlatımlarıyla bu davaya girmeye söz veremeyeceğimi, önce sanıkla görüşmem gerektiğini söyleyip dosyanın fotokopisini alarak sanıkla görüşmeye gittim. Sanık; hazırlığın her aşamasında, Emniyette, Savcılıkta, akabinde Sorgu Hakiminin önünde, sonrasında görevsizlikle dosyayı Ağır Ceza Mahkemesine gönderen Asliye Ceza Mahkemesinde birbiriyle örtüşmeyen fark farklı ifadeler vermiş olduğundan olayı anlatmasını istedim. Bana; olayı boşverelim, siz bundan önceki bütün ifadelerimi geçersiz kılın yeter dedi. Nasıl yani diye sordum, gülerek ''minareyi çalan kılıfını hazırlar '' dedi. Minareyi çaldığınıza göre kılıfı da sizde olmalı dediğimde ise sinir bozucu bir tavırla '' ben sadece adam bıçakladım, minareyi siz çalacaksınız'' cevabını verdi. Bunun üzerine kendisine; avukatların savunulacak hususları savunduklarını, suçlularla işbirliği yapmadıklarını söyleyerek geri döndüm ve arkadaşıma bu davaya girmeyeceğimi kesin bir dille söyledim. Ukalaca ve hadsiz bir şekilde böyle bir şeyin talep edilmiş olması ise bir an önce avukatlık mesleğine hak ettiği saygınlığı ve güveni kazandırmanın aciliyetini gösterdi bana.