Mesajı Okuyun
Old 01-02-2013, 15:58   #3
üye7160

DAVA DİLEKÇEMDEN BİR KISIM EKLEDİM.BELKİ İŞİNİZE YARAR DAVA AÇARKEN..

• Davalı şirketten haksız alacağın iadesi şifahen talep edilmişse de “ Bahse konu elektrik faturalarında yer alan dağıtım bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, kalemlerine ilave olarak kayıp/kaçak bedeli ve perakende satış hizmeti (sayaç okuma) bedellerinin E.P.D.K. tarafından belirlendiği ve uygulamaya konulduğu, şirketin alınan bedelle ilgili bir kararı söz konusu olmadığını” şeklinde klişe bir cevap verilmiştir.
• Oysa ki gerek ilgili şirketin uygulamasının gerekse de EPDK nın Tüketici Haklarını Korumaya yönelik Kanunun önüne geçebilecek kararları kabul edilebilir değildir.
• Zira 4628 Sayılı Kanunun 11. Maddesi ve Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde, “Madde 33- (1): Bu yönetmelik hükümleri uyarınca elektrik enerjisi hizmeti alan müşterilerin hakları ve zararlarının tazmini konusunda Kanunun 11.Maddesi ve 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri ile buna ilişkin diğer mevzuat hükümleri uygulanır.” demektedir.
• Dolayısı ile İlgili yasal hükümler gereğince, EPDK’ nın kayıp/ kaçak bedellerinin abone faturalarına yansıtılması hususunda aldığı karar mevcut yasal hükümlere aykırılık teşkil etmektedir. Kaldı ki alınan karar hiçbir surette yürürlükte bulunan yönetmelik ve kanunların önüne geçerek uygulanamaz. Bu bağlamda 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Özel bir kanun olup mevcut genel hükümlerinde önüne geçmektedir.
• Yukarıda da izah ettiğimiz üzere usul ve yasaya aykırı olarak düzenlenerek , kayıp kaçak bedeli,satış hizmet bedeli,sayaç okuma bedeli, iletim bedeli ve dağıtım bedeli gibi alacak kalemleri içeren faturalar, müvekkilimiz şirketten bugüne kadar haksız yere tahsil edilmiş olduğundan,bahse konu alacağın iadesi için iş bu davayı açma zarureti hasıl olmuştur.