Mesajı Okuyun
Old 26-05-2007, 17:13   #12
Av.Özgür Çetin

Armağan bey..

Ticaret yapmak sadece mal alıp satmak değildir.Üretim faaliyetleri finansal faaliyetler kayıt ve istatiksel faaliyetler planlama organizasyon kontrol gibi faaliyetler hizmet faaliyetleri de ticari faaliyetlerdir.Ve dikkat ederseniz bir avukat yukarıda saydığım bir çok faaliyeti hayatı boyunca bir arada götürmeye çalışır.
Ayrıca serbest meslek ve tacir arasındaki farkların veya serbest meslek erbabı sayılmamızın da çok önemli olmadığını düşünüyorum.TK.BK toplumsal ekonomik siyasal değişimlerle birlikte dönem dönem değişeceği gibi tabi olduğumuz sözleşme konuları da zamanla değişebilir.Aynı şekilde Hakim Savcı açığının kapanmasının yargı bağımsızlığının tam olarak sağlanmasının da yine direk olarak mesleğimize etki yapmayacağını düşünüyorum örneğin bu ikisinin sağlanmasının 200 YTL ye alınan bir boşanma davasına ne etkisi olabilir.Mesleğe profesyonelce yaklaşmaktan avukatlık onurunun çiğnenmesini kast etmediğimden de adınız gibi emin olabilirsiniz avukatlık onuru sitede okuyoruz zaten ayaklar altında.Ben baroların ve örgütlenmelerimizin öncelikli ilkesinin üyelerinin refah seviyesini arttırmak için gereken çabaları sağlamak olması gerektiğini ve barolarımızın da bu şekilde şirketler gibi yönetilmesi üyeleri olan bizlerinde bu bakış açısı içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum.Kısaca olaya bakış açılarımız biraz farklı noterler kamu görevlisi olabilirler ancak çok iyi düzen kurmuş birer işletmelerdir organizasyonları da çok başarılıdır (toplanan paranın bir miktarını noterin alması kalanının havuzda toplanması o bölgedeki üyelere dağıtılması) vs..Bence örnek alınmalı…Avukatlık elektrik yokken de var olabilir ama şu an elektrik parasını ödeyemeyecek meslektaşlarımız varken temenni olarak halen hakim savcı bağımsızlığı açığı vs.gibi konuları gündeme getirmek yerine başka çözüm yollarını araştırmak diye düşünüyorum.Saygı ile..