Mesajı Okuyun
Old 18-11-2007, 13:12   #3
jason

1. Burada hakaret ve küfür haklı nedenle derhal fesih sebebleri oluşturur.Sürelere dikkat ederek bu hak kullanılabilir.

cevap; işte sorun bu süreler geçmiş durumda. bu hak halen kullanılabilirmi?

2. İşçinin işe başlama tarihi sözleşmede yok mu.Sözleşme yoksa, uygulamayı bilmiyorum.Ama Haklı nedenle derhal fesih sözkonusu olduğu için bildirim süresine uymaya gerek yok.Bu yüzden işçi ihbar tazminatı isteyemez.

cevap; işçiyle yapılmış bir yazılı sözleşme yok ama işçinin işe giriş ve ayrılış tarihiyle ilgili şahitlerimiz var.ihbar tazminatı isteyemez fikrinize katılıyorum.işçi 1 yıllık çalışma süresini doldurmadığı için kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin ücretinide isteyemz diye düşünüyorum.

burada esas sorun şu ki,işçi işyerini terketmesi üzerinden 1,5 ay geçmiş ve haklı nedenle fesih hakkı işveren tarafından kullanılmamış durumda.işçi, işveren iş sözleşmesini sona erdirdi diye yalan beyanda bulunmuş oysaki işçi kendi iş yerini terkediyor.sözleşmeyi haksız fesheden işçi aslında. bu iki durumda gözönü alınarak işverenin ne tür hakları var. aradan 1,5 ay geçtiğinide gözönünde bulunduralım... saygılarımla