Mesajı Okuyun
Old 16-10-2007, 13:25   #3
üye18721

Bu konuyu açma nedenim şu: Geçtiğimiz yaz, Atatürk Hava Meydanından Bodruma giderken ve Bodrum Hava Meydanından İstanbula dönüşüm sırasında; rutin olarak yapılan X-Ray cihazlarından bavulumu geçirttim. Yine "Kapı Tipi Metal Üst Arama Dedektörü"nden itiraz etmeden geçtim. Sıra "dedektör ve el yordamıyla üst aramaya" gelince daha önce elimde hazır bulundurduğum baro kimlik kartımı görevlilere göstererek; "avukat olduğumu üstümü; bu şekilde arayamayacaklarını" söyledim.Görevliler arasında kısa bir şaşkınlık yaşandı. Aralarında kısa bir süre konuştuktan sonra;üstüm aranmadan uçağa bindim.Alıntı;"Avukatın beyanı ile görüntü arasında önemli bir çelişki varsa; bu durumda avukatın mesleğini yapmadığının kabulü gerekmektedir. Miting alanı çevresinde elinde pankartla gezen, stadyum önünde bir spor takımına ait elbise ile bekleyen, şortla uçağa binen, tenis raketi ile spor alanına giden, mayo ile plajda gezen avukatın, o an mesleğini yaptığının kabulü hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu durumdaki bir avukatın, önleme aramasını kabul etmesi gerektiğini düşünmekteyiz."
Alıntı: "Avukatın Üzerinin Aranması Sorunu Ve Avukat Vuraldoğan Davası" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Kemal Vuraldoğan'e aittir ve makale, yazarı tarafından Türk Hukuk Sitesi (http://www.turkhukuksitesi.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bodruma meslek gereği gitmediğim her halimden belliydi. Elimde kocaman bir valiz; tatil yörelerine daha uygun bir giyim; gezi amacıyla gittiğimi alenen belli ediyordu. Evet tatile gidiyordum.Ama; müvekkilerimle ile ilişkili bir çok dosyayı da çantamda ve bavulumda taşımak suretiyle. Bavulum; X-Ray cihazından geçtiği için "müvekkilere ait sırların gizli tutulması kuralı" ihlal edilmemiş oldu. Ama bavulu açmak suretiyle arama yapsalardı; buna itiraz edecektim. Şortla uçağa binen avukat her ne kadar görüntü itibariyle o anda tatile gitme izlenimi uyandırmaktaysa da bu o avukatın tatile giderken yanında işle ilgili dosyaları; belgeleri yanında götürmeyeceği anlamına gelmez. Bu nedenle görünümü ne olursa olsun; baro kimliğini ibraz eden avukatın bavulunun,v.s ve üzerinin'gerek el dedektörleri ve gerekse de elyordamıyla aranmasının Avukatlık Kanununun ilgili maddelerine aykırı olduğunu düşünüyorum.Yorumlarınızı bekliyorum.