Mesajı Okuyun
Old 15-09-2006, 04:15   #1
Cest la vie

Kitap Hukuk Nedir? Hukukun Tanımı

Merhaba,

1997'den beri varligini surduren ve uyelerinin buyuk yuzdesini hukukcularin olusturdugu 'Turk Hukuk Sitesi'nde bu basligin acilmamis oldugunu farkettim. (ya da ben goremedim)

Aslina bakacak olursaniz bu basligin acilmamis oldugu, bu soru bana direkt sorulup da verdigim cevaptan farkli bir cevapla karsilasinca dikkatimi cekti.

"Hukuk Baslangici" dersini almis olan herkes (hukuk fakultesi mezunu olsun olmasin) bu soruya eminim soyle bir cevap verir:

Toplum yasamini duzenlemek icin, uygulanmasi devlet tarafindan yaptirima baglanmis kurallar bicimidir.

Bu soru bana gecen hafta soruldugunda, ben de bu ezber cumleyi soyledim. Karsimdaki hafifce gulumsedi ve:

Hukuk, yargicin yaptigidir.(what judge does*) dedi.

"Yemek nedir? Ascinin yaptigidir... mi diyecegiz yani?" diye karsi ciktim ilk basta.

Sonra cumlesini birazcik degistirdi: Hukuk, yargicin nasil karar verecegini tahmin etmektir. (to predict what judge is going to decide*)

Bunu soyleyen kisi Anglo-Sakson Hukuk Sisteminden geldigi icin ilk basta sistemin farkliligina yordum. Ancak daha sonra kendi kendime dusunmeye basladim ve giderek bu yoruma hak verdim.

Hukuk nedir?
YARGICIN VERDIGI KARARDIR.

Hukukcular olarak tartisalim-farkli tanimlarla beyin jimnastigi yapalim, ne dersiniz?

HUKUK NEDIR?

***Bu konusmayi bir yabanciyla yaptim ve cevirim pek tatmin etmedigi icin onun birebir ne dedigini de yazma geregi hissettim.