Mesajı Okuyun
Old 18-02-2007, 15:51   #2
Av.Bülent Özkan

Sn. Mirtha; Aynı konu ile 2 sene önce ilgilenmiştim.
Özel dersaneler bilindiği gibi Milli eğitim denetimi altındadır. Ve özel dersaneler Milli Eğetim Bakanlığı özel dersaneler Yönetmeliğine göre hareket etmek durumundadırlar. B u yönetmeliğe göz atmanızı öneririm. (R.G. 22.7.2005/25883)
Öncelikli tavsiyem sözleşmenin iptal edimemesi durumunda Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayette bulunulmasının Dersane yönetimine ihtarıdır. Uygulamada dersaneler sözleşmke ekinde bono imzalatmaktadırlar. Bu bonolarda bedeli malen ahzolundu kaydı bulunmaktadır. Sözleşmeler belli bir hizmetin verilmesi karşılığı ücret ödenemsini hükme bağlar. Hizmet alınmadığı durumda sözleşmeye göre ücret ödenmesi talep edilemeyecektir. Fakat sözleşmenin tamamı incelenmeden bunu söylemek de doğ-ru olmaz. Bedeli malen ahzolundu kaydı taşıyan bir senet söz konusu ise herhangi bir mal veya hizmetin alınmış olması gerekir. Somut olayda eğitim hizmeti verilmektedir. Fakat sözleşme taraflarından biri sözleşmeyi feshetmek istemektedir. Sözleşmede fesih şartları belirlenmiş ise ve bu şartlar olmadan sözleşme feshedilirse ve sözleşmede de muacceliyet kaydı var ise durum zor görünmektedir. Ama 2 yıl önceki sorunda mahkemeye bile gitmeden hem senetleri iade almış hem de sözleşmeyi feshetmeyi başarmıştık. Öncelikle yukarıda anılan yönetmeliğe göre sözleşmenin tamamını tetkik etmenizi ve Milli eğitime şikayette bulunuulacağı, hizmet verilmemesine rağmen ücret talep edilemeyeceği yönünde bir ihtarname keşide edilmesini ve noter aracılığı ile dersaneye tebşliğini öneririm. Sözleşmenin tamamının incelenmesi özellikle önemlidir.
Saygılarımla..