Mesajı Okuyun
Old 21-11-2006, 23:32   #5
Bona_fides

İbrahim Kovancı arkadaşımızın açıklamalarına ek olarak;
İşlenemez suç halinde icra hareketlerinin başladığı anda failin yanıldığı bir engel yüzünden sonucun meydana gelmesi imkansızdır.İmkansızlık da suçun konusunun bulunmaması veya vasıtaların elverişsizliğinden ileri gelmektedir.
İşlenemez suça teşebbüs halinde faile ceza verilip verilemeyeceği konusu çeşitli teorilerin ileri sürülmesine neden olmuştur.Ölüden kolye çalmaya teşebbüs etme fiilini,nisbi imkansızlık teorisine göre incelersek; konu vardır ancak fiilin icrası sırasında failin bulunduğu yerde değildir(Örneğin Paranın failin elini soktuğu cepte değil,diğer cepte olması gibi).TCK işlenemez suçlar hakkında bir hüküm ihtiva etmemektedir.TCK.nun 35.maddesinde konu ve vasıta bakımından nispi imkansızlık halinde failin teşebbüsten cezalandırılmasına varılması gerekir.
Olayda cesedi bırakıp kaçarak TCK 130/2 de yer alan Kişinin Hatırasına Hakaret Suçu işlenmiştir(TCK 130/2:Bir ölünün kısmen veya tamamen ceset ve kemiklerini alan ..cezalandırılır).
Ben olayı bu şekilde çözümlüyorum.Yanlışlık ve eksiklik varsa açıklamalarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar

Kaynak:İşlenemez Suç,Artuk-Gökçen-Yenidünya/Ceza Hukuku Genel Hükümler