Mesajı Okuyun
Old 12-01-2007, 12:22   #2
avukat.ayça

sayın avukat Meryem,
benim görüşüme göre bu olayda A şahsının meşru müdafaa hükümlerinden yararlanması biraz zordur. Mahkeme tarafından A şahsının anlaşmazlık yüzünden silahını alarak yola pusu kurduğu tüm tanık anlatımlarından ,sanık ifadesinden , B şahsının ifadesinden anlaşılması durumunda A şahsının kendini koruma amaçlı silahını ateşlediği iddiasını ispat etmeniz zorlaşacaktır.Bu durumda olayın gelişmesini tam anlatmadığınız için kesin bir şey söylemem mümkün değil ,kendisine ağır küfür ve hakaret edildiği ve bu nedenle silahını ateşlediği , durumun tahrik hükümlerine göre değerlendirilmesi gerektiğini savunabilirsiniz.
Alıntı:
Yazan AVUKAT MERYEM
İyi günler,
A ve B şahsı birbirlerine karşılıklı kız alıp vermişler.aralarındaki bir borç ilişkisi yüzünden tartışmışlar A şahsı hakaret ve küfürleşmeden sonra sinirlenerek av tüfeğini alıp yola pusu kurmuş B Şahsının kamyonunu üstüne sürmesiyle 2 kez ateş etmiş.Aracın camı patlayarak şoförün yanınıdaki kişiye hayati tehlike yaratmayacak şekilde koluna saçma isabet etmiştir.Savcı iddianamesinde adam öldümeye teşebbüsten cezalandırılmasını talep etmiştir.Benim görüşüm A şahsı meşru müdafa halinde kalmış olup panikle sınırı aşmıştır bu konudaki görüşlerinizi ve mevcut yargıtay kararlarını benimle paylaşmanızı bekliyorum.Teşekkürler...