Mesajı Okuyun
Old 04-03-2014, 19:32   #8
gultekg

Alıntı:
Yazan avukatmustafa
üstadım rica etsem mahkemenin vermiş olduğu kararı paylaşabilirmisiniz. şimdiden teşekkür ederim.
Dosyayı sizin için arşivden çıkardım.Duruşmada müdahillik dilekçesiyle ilgili olarak verilen karar şu şekildeydi:
"GD: Davanın konusu dikkate alınarak ilgililerin kat maliki olduğu, ve bu bağlamda dahili davalı olarak duruşmalara katılmalarına karar verildi..."

Davanın ilerleyen aşamasında bu konu Yargıtay'a taşındı.Faydası olması açısından kararı paylaşayım. İlgili Yargıtay Kararı özetle şu şekilde:
"HUMK.53-58 maddelerinde davaya müdahale konusu düzenlenmiş olmakla birlikte; dahili davalı müessesesi getirilmiş değildir. Dava dilekçesinde davalı gösterilmemiş olan kişilerin, sonradan davada taraf sıfatını kazanmaları söz konusu olamaz.Mahkemece davaya müdahil olmak isteyen kişilerin taleplerinin fer'i müdahillik hususunda olduğu gözetilmeden (dahili davalı olarak kabul edilip)davayı vekille takip etmeleri nedeniyle yararlarına vekalet ücretine hükmedilmesi doğru değildir. Bu yöne ilişkin temyiz itirazlarının kabulü ile..."
herkese kolaylıklar diliyorum.
Av.Gültekin Güney