Mesajı Okuyun
Old 29-06-2009, 23:05   #15
bürokrat

Başlığı açan StonKeep kardeş,
Ben de bu sorunun aynısını 2005 yılında hazırlığı bitirmeme yakın zamanda o sene mezun olan okuldaki hukukçu arkadaşlara sormuştum.Ne ilginçtir ki şimdi de ben mezun oldum ve sen de hazırlığı bitirdiğin sıralar bizlere aynı soruyu soruyorsun.Vay be birden yaşlanmış hissettim kendimi 4 yıl nasıl da gelip geçmiş
Her neyse bana o sene mezun olan bir hukukçu meslektaşım yazın okumam için Bülent Tanör'ün "Osmanlı-Türk Anayasal Gelişmeleri" adlı eserini önermişti.Ancak ben kitabın ilk 50 sayfasını okuduktan sonra sıkılıp bırakmıştım Ama şimdiki aklımla söylüyorum,eğer o zamanlar sıkılmadan o kitabı okuyup da fakülteye başlasaymışım anayasa hukuku dersinden 90 üzeri ortalama yaparak geçerdim.Çünkü o kitapta bir nevi hukuk tarihimizi anlatıyordu.Osmanlının son dönemlerinden,Cumhuriyet dönemine,Cumhuriyet dönemi 1921,1924 anayasasından 1961 anayasına kadar çok güzel kronolojik olarak anlatmış.Yani demem o ki anayasal tarihimizi bilirsen günümüz 1982 anayasasını daha iyi anlar ve özümsersin.Kitap biraz ağır gelebilir ama eğer benim gibi sıkılmam çok sever ve ilgi duyarım dersen sana naçizane olarak önereceğim teorik kitap budur.
Bunun yanısıra ceza hukukuyla ilgili sıkılmadan okuyabileceğin 2 kitap daha önerebilirim.İlk olarak İhsan Tombuş'un Ankara Cinayeti romanını mutlaka oku derim.Kitapta ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukukuna dair bir çok yaşanmış vakıalar,mahkemeler ve duruşmanın celseleri anlatılıyor.İkinci olarak önerebileceğim kitap ise Faruk Erem'in Bir ceza avukatının anıları kitabıdır.Bu iki kitabı sıkılmadan okursan ve ceza derslerini gördükçe bu kitaptaki olaylar aklına gelir.
Öte yandan mutlaka yazın bir avukatın yanına git gel derim.Ben de hazırlık bittiğinde o yazdan beri her yaz avukat yanında çalışırım.Bir dava dosyası nasıl incelenir,adliyelerde kalem ve icra dairelerindeki hal ve vaziyet nasılmış bir görürsün.Avukatın büro ve çalışma düzenini de görürsün.
Eğer bu dediklerimi yaparsan ve sebaat edersen,seninle aynı dönem mezun olacak meslektaşlarından mesleğe bir adım önde başlarsın.Ama yok ben hayatımı yaşayım nasıl olsa ileride bunları görecem dersen,hem dersleri anlarken çok yabancılık çekersin hem de mezun olduğunda dışarıya uygulamaya çıktığın zaman sudan çıkmış balığa dönersin.Tabi bunlar benim naçizane görüşlerimdir karar senin...