Mesajı Okuyun
Old 05-07-2009, 21:58   #100
Av. B. Zekeriya BENGİER

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat ŞENOĞLU
Arkadaşlar, herkes kimlik sorabilir, tabi ki kamu görevlisi cumhuriyet savcısı da kimlik sorabilir, yakın geçmişte sizin gibi düşünen vatandaşlar polis diye kimlik sormadılar ve mafya bozuntuları güpe gündüz genç kızı polis üniforması altında kaçırdılar. Saygılarımla

Sayın Şenoğlu, konuyu duruşma salonundan sokağa taşımışsınız. Konu duruşma esnasında savcının kimlik sorması.

Herkes kimlik sorabilir ama bunun sınırları önemli. Avukat da duruşma sırasında birinin kimliğinin sorulmasını talep edebilir, dikkat edin talep edebilir dedim, talep makamı hakimlik makamıdır. Savcı da birinin kimliğinin sorulmasını talep edebilir, yine talep edebilir dedim, talep makamı yine aynıdır yani hakimlik makamı.

Savcının kimlik sormasının hukuki dayanağı için özellikle ifade alınması esnasındaki kimlik tespitini örnek göstermek istiyorum. Ama bir savcının yoldan geçen birine "dur senin kimliğine bakacağım" demesinin hukuki düzenlemesi olduğuna rastlamadım. Polisin amiri olması ona sokakta şüphelendiği kişilerin kimliğini sorması yetkisini vermez diye düşünüyorum.

Herkes kimlik sorabilir ama sınırları önemli o sınırlara dikkat lütfen.

Konumuz duruşma salonunda ve duruşma esnasında savcının kimlik sorma yetkisi olduğunu tekrar belirtmek isterim.