Mesajı Okuyun
Old 02-07-2009, 23:24   #98
Gemici

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat ŞENOĞLU
Arkadaşlar, herkes kimlik sorabilir, tabi ki kamu görevlisi cumhuriyet savcısı da kimlik sorabilir, yakın geçmişte sizin gibi düşünen vatandaşlar polis diye kimlik sormadılar ve mafya bozuntuları güpe gündüz genç kızı polis üniforması altında kaçırdılar. Saygılarımla

Sayın Şenoğlu,

Yazdıklarınız bana iki türlü kimlik sormanın söz konusu olduğunu düşündürdü.
1- Bir kimsenin, yasaların kendisine verdiği yetkiye dayanarak diğerinden kimliğini sorması veya diğerinden bir şeyi yapmasını veya yapmamasını istemesi ve
2- kimliği sorulan veya kendisinden belirli bir şeyi yapması veya yapmaması istenen kişinin , kimlik soranın veya kendisinden birşey isteyenin o soruyu sorma veya birşey isteme yetkisinin olup olmadığını öğrenmek için bir karşı soru sorması.

Burada tartışılan konu birincisi. Ama, iyi ki ikincisini ortaya attınız.

Bana öyle gliyor ki, siz ‘herkes kimlik sorabilir’ demekle olayımızdaki avukatın, savcı olduğunu belirten kişiden, savcılık kimliğini sorması gerektiğini vurgulamak istiyorsunuz! Haklısınız, sorması gerekir.

Kısaca belirtmek gerekirse; bir şey olduğu iddiasını ortaya atan herkesten, iddia ettiği şey olup olmadığını ispat etmesi için, kimliğinin sorulması gerekir.

Alıntı: ‘yakın geçmişte sizin gibi düşünen vatandaşlar polis diye kimlik sormadılar ve mafya bozuntuları güpe gündüz genç kızı polis üniforması altında kaçırdılar’ cümlenizin kimlik sorulup sorulmaması ile fazla bir ilintisi yok bence, üniformayı taklit eden kimlik te taklit eder. Benim düşünceme göre bu örnekte bir asayiş sorunu var ve bu asayiş sorununun temelinde halkımızın otoriteye karşı tutumu yatıyor.

Sonuca gelelim: Hem savcının kimlik sormasında, hem de mafya bozuntularının polis üniformasıyla suç işlemelerinde aynı temel sorun var; kaynağını yasadan almayan, daha doğrusu var bile olmayan bir yetkiyi varmış gibi göstermek.

Saygılarımla