Mesajı Okuyun
Old 29-05-2009, 14:13   #2
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan Av. Naif ŞAŞMA
olayın özeti: 2002 den beri SÖZLÜ kira akdine dayanarak kiracı sıfatıyla mecurda oturan bir müvekkilim var. kiralayan kişiye (A) tediyede bulunuyor. 02.01.2009 tarihinde hiç tanımadığı B şahsı ev sahibi olduğunu iddia ederek (ispatlaması gerekmez mi en azından tapu kaydıyla) kira bedellerinin ödenmemesi nedeniyle 6 aylık kira alacağı için takip yaptı. takip kesinleşti ama tahliye olmadı. menfi tespit davası açtık.

ama bu sürede kira bedellerini ödeyeceği kişi belli olmadığından şubat mart nisan ve mayıs 2009 ayları için temerrüt oluştu. kime ödeyeceğini kestirememiş. mayıs ayında vekaletini aldım tevdi mahalli tayini istedim bORÇLAR Kanunu madde 95 e göre, mahkeme ise inadına 91 inci maddeyi dikkate aldı ve bugün işte alacaklının temerrüde düştüğü ispatlanamadığı gerekçesiyle tevdi yeri talebini reddetti. temyiz edilebilir bir karar mı sonuç kaç ayda gelir. ben yeni avukatlık mesleğine başladım galiba derdimi anlatamadım. önerileriniz için şimdiden teşekkürler. saygılar sunarım...

tevdi mahalli tayini istemeden tedbirli olarak menfi tespit davası açmanızı önerirdim. eğer tedbir istemediyseniz mahkemeden tedbir talebinde bulunun.