Mesajı Okuyun
Old 16-04-2012, 10:06   #1
eylül

Varsayılan katılma yoluyla temyiz

Merhaba yeni hmk doğrultusunda benim bir sorum olacaktı cevaplandırırsanız sevinirim.Şöyle ki, davacı vekili olduğum İş mahkemesi dosyası 20 martta karara çıktı,(kıdem tazminatı vs alacağı) son duruşmaya şehir dışında bulunmam sebebiyle yetki belgesiyle başka bir avukat katıldı.Davanın kısmen kabulune karar verildi.Temyiz süresini ne yazık ki kaçırdım ve hmk geçici 2ve 3. maddelerinde temyize ilişkin eski humk uygulanacağını belirtilmiş. Temyize ilşkin eski humk katılma yolula temyiz mümkün idi.Bu durumda ne yapabileceğim konusunda yorumlarınızı bekliyorum.Kısa kararda kanun yolu ve süresi gösterilmemiş,(sadece kanun yolu açık olmak üzere karar verildi usulen okunup açıklandı denilmiş.)bu durumda kanun süresi gösterilmediği için Hmk 297 maddesine dayanarak temyiz talebinde bulunsam (süre yönünden reddedilirse bu kararı da temyiz etmek şartıyla)işe yarar mı? veya başka alternatifim varmıdır? Katılma yoluyla temyiz iş mah.kabul olunmuyor diye biliyorum en azından bulduğum yargıtay kararları o yönde,aksi içtihat kararı varmıdır?(ancak yeni hmk 366 mad.gereğince olması gerektiğini düşünüyorum)eski hale getirme için de delillerim yok maalesef. Yardımcı olursanız sevinirim,
iyi çalışmalar.