Mesajı Okuyun
Old 21-05-2012, 14:38   #516
Av.Nevra Öksüz

Sayın Mefkure,
Alıntı:
Yazan Mefkure
...belirsiz alacak davası açtınız ve açmış olduğunuz bu miktarı 107/2 ye göre artırdınız.Fakat yargılama devam ederken alacağınızın daha fazla olduğu ortaya çıktı ,bu durumda aynı yargılamada ıslah hakkını kullanıp dava değerini tekrar arttırabilir miyiz?

Ben arttırabileceğimizi düşünüyorum...

Sorunuzun yanıtı aslında HMK m.107'nin madde gerekçesinde yer almaktadır:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=10093

"...davacının dava açarken hakkını kötüye kullanmaması, daha özenli davranması, yargılamayı gereksiz yere uzatmamasıdır. Oysa, baştan miktar veya değeri tam tespit edilemeyen bir alacak için, davacının böyle bir ihmal ya da kusurundan söz edilemez. Bu sebeple, belirsiz alacak veya tespit davası açıldıktan sonra, yargılamanın ilerleyen aşamalarında, karşı tarafın verdiği bilgiler ve sunduğu delillerle ya da delillerin incelenmesi ve tahkikat işlemleri sonucu (örneğin, bilirkişi ya da keşif incelemesi sonrası), baştan belirsiz olan alacak belirli hâle gelmişse, davacının, iddianın genişletilmesi yasağına tâbi olmaksızın davanın başında belirtmiş olduğu talebini artırabilmesi benimsenmiştir. Davacı, sınırlama ve yasağa tâbi olmadan, sadece talepte bulunmak suretiyle yeni miktar üzerinden yargılamaya devam edilmesini isteyebilecektir. Şüphesiz, alacağın belirli hâle gelmesini müteakip ortaya çıkan yeni talep eksik belirtilmişse, bundan sonra yeni bir artırma isteği iddianın genişletilmesi yasağıyla karşılaşacaktır. Çünkü, bu hâlde belirsizlik değil, davacının kendi ihmalinden kaynaklanan bir durum söz konusudur...”

Yani burada genel bir kuraldan bahsetmek doğru olmaz. Siz belirsiz alacak davası ikame ettikten sonra alacağın belirli hale gelmesi ile -iddianın genişletilmesi yasağına- tâbi olmaksızın talebinizi artırabilirsiniz. Burada önemli olan kaç kere artırdığınız değil; alacağın ne zaman belirli hale geldiğinin belirlenmesidir. Alacak belirli hale geldi, talebinizi artırdınız; bu noktadan itibaren -iddianın genişletilmesi yasağına- tâbisiniz. Çünkü, HMK m.107 anlamında, alacağınız belirli hale geldiği andaki artırımınızdan sonra talebinizi tekrar artırma yoluna giderseniz "hakkınızı kötüye kullandığınız" kabul edil(melid)ir ...

(diye düşünüyorum )

Saygılar...