Mesajı Okuyun
Old 21-05-2012, 13:05   #514
Mefkure

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Belirsiz alacak davasında "ıslah"'a gerek yok. Yani ıslah kurumu ile ilgisi yok. Sadece talep edilmesi yeterli. HMK.107/2 hükmünün "ıslah" olarak değerlendirilmesi halinde, özel olarak tanzim edilen bu hükme anlam vermek de mümkün olamaz. Zira ıslah ile yapılan artırımda zaten karşı tarafın rızası aranmaz. Bu bakımdan HMK.107/2'nin ıslah olmadığını, belirsiz alacak davalarına özgü bir "serbestlik" olduğunu düşünüyorum. (Sonradan eklenen not: Daha özet bir ifade ile; Islah kısmi davada geçerli olur.)

Not 2: Siz Sayın Öksüz'e özel sormuşsunuz ama ben dayanamadım yazdım. Sayın Öksüz'ten peşinen özür diliyorum ve kendileri gereken cevabı daha ayrıntılı verecektir diye düşünüyorum.

Sayın Dikici öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.107/2 de ıslaha gerek kalmaksızın artırım yapılma hakkını kanun koyucu davacıya vermiş.Bu konuda hem fikiriz.Ancak benim sormak istediğim ,mesela yargılama devam ederken acele ile miktarı artırdınız ve fakat bilirkişi raporu sonucu çıkan miktarın daha fazla olduğu görüldü.
Bu durumda önceki 107/2 arttırımım,benim tekrardan dava değerini ıslah yolu ile arttırabilmemi engellermi?107/2 dekinin ıslah olmadığını belirtmişsiniz.O konuda zaten tereddüt yok.Kısaca sormak istediğim belirsiz alacak davasında hem 107/2 hemde 176 vd ıslah ı yani iki arttırımı aynı davada kullanma olanağım varmıdır.
Çünkü 107 artırım hakkını kullanananın bir daha artıramayacğı ya da ıslah hakkını kullanamayacağına dair bir sınırlma yok.Ayrıca 176 da da ıslah hakkının sadece bir defa kullanılacağı yönünde sınırlama var.