Mesajı Okuyun
Old 01-06-2010, 10:31   #1
Av.SYağmur

Varsayılan İsim Benzerliği Sebebiyle Yapılan İcra Takibine Karşı İtiraz

30,00 TL'sı kadar cüz'i sayılabilecek bir bedelli bonaya dayanılarak yapılan icra takibinde, borçlu adresi çeşitli kurumlardan sorulup borçlunun başka bir ilin ilçesinde bulunan adresine tebligat gönderiliyor. Tebligatı alan şahıs icra dosyasındaki borçlu olmamakla birlikte, isim ve soy isim benzerliği mevcut. Maddi hukuk bakımından borçlu olmayan bu şahıs icra takibine itiraz ediyor fakat maddi koşulları elvermediği için duruşmaya katılamıyor. Süresi içinde dosyayı da yenilemediğinden davanın açılmamış sayılmasına karar verilip,davalı (alacaklı) vekiline 285,00 TL'sı vekalet ücretine hükmediliyor. Alacaklı vekili bu ilama dayanarak vekalet ücreti alacağı için şahıs adına icra takibi başlatıyor.Şu an itibariyle borç 544,00 TL'sı. Şahıs maddi açıdan ödeme yapabilecek durumda değil. Meslektaşımın araştırma sonucu elde ettiği adrese ödeme emri tebliğ etmesi hukuka ve etiğe aykırı değil, bunun farkındayım. Fakat borçlu olmayan bu şahısın da (yeterli hukuki bilgisi olmadığı ve duruşmaya katılmadığı için) vekalet ücretini ödemek zorunda kalması avukat olarak beni vicdanen rahatsız etti. Avukatla görüşemedim katibinin verdiği bilgi ise, davasını takip etseydi bizi ilgilendirmez şeklindeydi. Şahsın ödemek zorunda kalacağı bu bedel için genel hükümlere göre tazminat davası açmayı düşündüm. Olayı bilhassa meslek etiği çerçevesinde değerlendiren görüşlere ihtiyaım var. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.