Mesajı Okuyun
Old 27-10-2006, 21:40   #46
mevzu hukuk

arkadaşlar merhaba,siteye yeni üye olan biri olarak bende bu hususta birkaç şey yazmak istedim...önceden de arkadaşlarımın da belirttiği gibi değişiklik teklifi şuan komisyonda,komisyondan nasıl bir sonuç çıkar bilinemez ama sınav başvuruları başladı...Eskişehir barosu stajyer avukatları olarak bizler faks,dilekçe, e-mail ve sms yoluyla meclise yasa ile ilgili tepkilerimizi gösteriyoruz...peki niye?
herşeyden önce devlet-vakıf üniversitesi ayrımına girmeden şuanki belirsizlikten dolayı mağduriyetimizden bahsetmek istiyorum...fakülteye 2001 yılı girişliyim ve 2005 ağustos ayında stajımı başlattım ...1 yıllık staj sürem 1 ağustos 2006 da sona erdi yani bundan yaklaşık 3 ay önce...normal şartlarda şuan avukat olmuş vekaletname alıp duruşmalara giriyordum.Sınava daha 2 ay var,açıklanması ruhsat gönderimi derken benim yaklaşık 6 ayım gidicek...Şuan çalışmıyorum,sınava hazırlanıyorum,çünkü işi şansa bırakamam,ama sınavla ilgili birşey belli olmadığı için de bazen boşa kürek çekiyormuşum gibi geliyor...staj döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamız yasak olduğu için sigortamı başlatamadım.sınavı kazanıp kazanamayacağım belli olmadığı için geleceğe ilişkin plan yapamıyorum,gelen iş tekliflerini geri çeviriyorum...Avukatlık yasasında yılda 2 kere yapılacağı belirtilen sınav bu yıl 1 kez yapılacak ve bizce bu da yasaya aykırı bir durum..biz de açıkçası yasa değişikliğinden herhangi sonuç çıkmazsa bu aykırığı elimizdeki son koz olarak yargıya taşımayı düşünüyoruz...
sınav gerçekten gerekli mi sorusuna cevap vermekten öte sınavın stajdan öte yapılması taraftarıyım...zaten değişiklik teklifi de bu yönde...madem bi yeterlilik ölçülücek bunun stajdan önce olması gerekir ki herkes yolunu çizsin...

herkese hayatında başarılar,umarım istediğiniz gibi olur herşey...

stj. Avukat Arzu Can Altınay