Mesajı Okuyun
Old 14-10-2014, 15:29   #29
TarhanBicen

Ama bence değişmesi gerekli bir husus var. Şimdiki durumda, karşı tarafın zmms poliçesinden yararlanılarak araçtaki değer kaybı talep edilebiliyor. Yargıtay bu görüşü savunurken şu ifadeleri kullanıyor "araçtaki değer kaybı gerçek bir zarar kalemidir" Ancak zmms limiti dışında kalan miktar için imms ye başvurulamıyor. Onun nedeni ise poliçede bu tarz bir klozun bulunmaması. Ama yargıtayın görüşü baz alınması halinde (araçtaki değer kaybı gerçek bir zarar kalemidir) bence limit aşımı gibi durumlarda kasko poliçesine de başvuru yapılmalıdır. Örneğin aracım kaza yaptı ve karşı taraf kusurlu aracımda 7 lira hasar 3 lira değer kaybı var zmms limiti 5 lira ben yargıtayın görüşü doğrultusunda ilk olarak değer kaybını zmms den alırsam geriye kalan miktar gerçek zarar olduğu için kaskoya başvurabiliyorum. Ancak ilk olarak değer kaybını değil de gerçek zararı alırsam limit aşıldığından zmms den değer kaybı parası alamadığım gibi kasko da değer kaybı klozu olmadığından ödemede bulunmuyor. Bana biraz mantıksız geldi bu durum.