Mesajı Okuyun
Old 08-10-2007, 13:53   #60
Av. Lale Beşe

Varsayılan Yunanistan' a bakıp teselli bulmak

Sayın Ahmet Turan bence verdiğiniz örnek kayda değmez. Hukuk konusunda Yunanistan' ı örnek almanın son derece yanlış olduğuna inanıyorum zira çoğu geleneği bizden mirastır. Bizim memleketin artçısı da diyebiliriz. Yunanistan' da bir hafta geçirme fırsatını ben de bulmuştum. Selanik' te sabah uyandığımda bir süre kendimi İzmir' de sanmıştım.

Örnek almak istiyorsak duruşma salon düzeni bakımından ABD' yi tek geçerim.

ABD' de bulunduğum süreler içerisinde sık sık gidip kasabaların adliye binalarına ve içerinin düzenine bakmayı isteyecek kadar çok etkilenmiştim.

Florida' dan Rhode Island' a tüm adliye binalarının şehrin ya da kasabanın en gösterişli kamu binaları olduğunu gözlemledim. Elbette içeride de aklın sınırlarını zorlayacak bir ağırlık ve düzen vardı.

Amerikan adaletini çok yönden eleştirmek mümkündür fakat hiç değilse fiziki koşulları bakımından adalete hak ettiği yeri verdiklerine inanıyorum. Amerikan mahkemelerinin fizik koşullarını gördükten sonra Yunanistan, Türkiye yok Belçika Romanya vs sistemler hani nasıl derler, vız gelir.........

Filmlerden hepimizin de artık neredeyse aşina olduğu gibi Amerika' da avukat ve savcı hiyerarşisi de yok zaten. Kötü mü bu sistem? Bence mükemmel. Savcıların avukatlardan üstün görülmediği bir adalet sistemi. İnanın halk arasında da bu inanış geçerli. Orada savcıların avukatlardan üstün olduğu bir sistemden bahsettiğinizde "komünist sistem mi?" diye düşünüyorlar. Richard Gere' in oynadığı, şimdi adını anımsayamadığım bir film vardı. Çin' deki bir yargılama ile ilgili. Orada bırakın avukatı, mahkeme başkanı bile başsavcıdan emir alıyordu. Savcının güçlü tutulduğu sistemler devletçiliği aşırıya kaçan sistemlerdir. Adaletten ziyade devlet menfaatlerinin üstün tutulduğu sistemler yani. O yüzden, Türkiye geleneklerini halen daha taşımakta olan Yunanistan olsa olsa kötü bir örnek olabilir. Kötü örneklerde takılmak ise bizi bir yere götürmez. Şahsen Yunanistan' da görüntü öyle diye ben hiç teselli bulmadım. Aksine ABD' deki gibi savcı ile avukatın aynı hizada ve hatta savcının hakime göre sol tarafta durduğu bir sisteme kavuşabilme yolunda içim daha fazla sızladı.

Çay ve sigara meselesi hakkında ise Sayın Turan' ın görüşlerine aynen iştirak ediyorum. O zaman duruşmada ciddiyet kalmıyor gerçekten. Tecrübe ettiğim için söylüyorum ki, duruşma sırasında avukat olarak çay içmek hiç pratik birşey değil. Son derece çirkin göründüğüne de inanıyorum. Ayrıca o çayı içememiştim de zaten. Süs olarak durmuştu masada.