Mesajı Okuyun
Old 24-06-2008, 11:34   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Evlilik birliği içinde eşler birbirine yardımcı olmakla, aile birliğinin huzurunu gözetmekle yükümlüdürler. Eşinizin bu yükümlülükleri yerine getirmemesi, sizinle ilgilenmemesi nedeniyle aile mahkemesi hakiminin müdahalesini isteyebilirsiniz. Hakim eşleri uyarır, uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir. Uzman yardımı ile evlilik birliğinin korunması sağlanabilir.

Eşinizin boşanma davasının kabul edilebilmesi, iddia ettiği olguların varlığını kanıtlamasına bağlıdır. Yani geçimsizliğe dayanarak dava açıyorsa geçimsizliği gösteren durumları, olayları her tür kanıtla kanıtlamalıdır. Bu durumda sizin kanıtlayacağınız bir şey yoktur. Siz boşanmak istemiyorsanız davasına itiraz edebilirsiniz.

Çocuğunuzun olmaması nafaka hakkınızı etkilemez, çünkü çocuk için istenen nafaka ile eşlerin kendileri için istedikleri nafaka birbirinden ayrıdır. Yoksulluk nafakasına karar verilmesi için kusurunuzun daha ağır olmaması ve boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek durumda olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Çalışıyor olmanız nafakaya karar verilmesine engel değildir, eğer geliriniz ayrı bir evde geçiminizi sağlamada yetersiz kalıyorsa nafakaya hükmedilecektir.

Maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verilmesini de isteyebilirsiniz, ancak manevi tazminat için boşanmaya neden olan olaylar nedeniyle kişilik haklarınızın saldırıya uğradığını kanıtlamanız gerekir. Maddi tazminat içinse boşanma nedeniyle var olan veya beklenen menfaatlerinizin zedeleneceğini kanıtlamanız gerekir. Yaşam standardınızın düşecek olması, koşulların zorlaşması maddi tazminata neden olacak durumlardır. Ancak maddi tazminat isteyen tarafın daha az kusurlu veya kusursuz olması gerekir.

Ayrıca bilinmelidir ki boşanmayı karşılıklı kabul etseniz dahi anlaşmalı boşanmak için en az bir yıldır evli olmak gerekmektedir, bu durumda tarafların boşanmak için mahkemeye nedenlerini kamıtlamaları zorunludur.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baro adli yardım bürosuna başvurmanızı öneriyorum.