Mesajı Okuyun
Old 17-07-2007, 09:28   #20
Av.EErdem

Öncelikle avukat maddi gerçeği bilmek zorundadır.Müvekkil avukatına karşı dürüst olmalı, her ne olursa olsun avukatının sır tutacağına inanmalıdır. Müvekkillere sır tutma yükümlülüğümüz olduğundan ve kendilerini temin ettiğimizden bahsetmemize rağmen gerçeği gizliyorsa, her iki taraf arasında güven ilişkisi tesis edilememiş olur ve bu sakıncalıdır. Kaldı ki; duruşma esnasında birden bire karşısına çıkan delillerle destekli maddi gerçek karşısında avukatın bırakın delilleri değerlendirmeyi, eli kolu bağlı kalıp, söyleyecek söz bulamayacağını düşünüyorum. Meslek hayatımın başında, aldığım bir cmk görevinden de sırf bu yüzden istifa etmiş olduğumu göz önüne alarak, yaşadığım sıkıntıları tekrar yaşamamak adına buna özen gösteriyorum.
Diğer hususa gelince, tabi ki herkesin savunulmaya hakkı vardır, suçlu ya da suçsuz diye dava seçmek yanlıştır. Ancak meslek hayatımızda bazen öyle rahatsız edici suçlarla karşılaşırız ki taraf olmayı istememek de biz avukatların en doğal hakkı olur. Geceleri insanın uykusunu kaçıracak derecede rahatsız edici davaları almaktan kaçınmak, ama bu davaları alan meslektaşları da kesinlikle kınamamak en doğrusudur diye düşünüyorum.