Mesajı Okuyun
Old 13-08-2003, 12:01   #1
SERDAR ÖZEL

Rahatsiz Çalınan Kredi Kartıyla Alışverişde Sorumlu Kim ? Slip Üzerindeki İmza Önemli Değil Mi

Merhaba Tüm Arkadaşlara,
Garanti bankasından 4 sene önce annemin almış olduğu kredi kartı Ocak ayında çalındı. Aynı gün içerisinde hatta 2 saat içerisinde çalındı bilgisi banka merkezine bildirildi .. çalan hırsız toplam 135.000.000 tl lik 3 ayrı yerden alışveriş yapmış .. doğal olarak duruma itiraz ettik. ne deseler beğenirsiniz ? Kredi kartının orada fiziki olarak olması yeterli, imzanın hiç bir değeri yok, sliplerdeki imzaların değerinin olmadığı, hırsız almış olsada sorumlunun biz olduğu, bir şey yapamayacaklarını, banka kriterlerine göre sorumlunun bizim taraf olduğu ( kartı alırken kimse böyle bir şey söylememişti ) çok değerli uzmanlarının (! ) araştırması sonucunda ( 6 ayda yapamadılar - uzmanlara bakın siz ) durumun aleyhimize sonuçlandığı bilgisini verdiler. Sonra avukatları aracılığı ile faizi ile birlikte bizden istediler. Bizde avukata bir dilekçe yazarak borcun tamamına ( hırsızın yaptığı alışveriş ve faizlerine ) itiraz ettik. Sonra noter kanalı ile uyarı yolladılar borcu ödeyin diye. Bizde BDDK' ya şikayet ettik. Şimdi de herhalde icra işlemlerine başladılar. Zaten gelse bile böyle bir borcumuz yoktur diye borcun tamamına itiraz edeceğiz. Başka bankalar 24 saat içerisinde çalınma haberini veren müşterilerini sorumlu tutmazken !!!! Mesela YKB ve HSBC ... BDDK' nın Kredi kartları yasasına baktım .. Sorumlunun üye işyeri ( kimlik ve imza kontrolü yapmak zorunda demekte .. ayrıca yargıtay 13.HK dairesinin de kimlik kartı gösterilmesi yada sorulması gerekir diye bir kararı var çalınan kredi kartlarıyla alakalı ... yoksa direk sorumlu satıcı ) .. özetle Garanti Bankası kendisini farklı bir cumhuriyette yaşadığını zannederek farklı uygulamalara gidip borcu en kolay alabileceği yer olan bize saldırmayı bulmakta .. zaten üzerinde araştırma yapılan ve itiraz edilmiş olan bir alışverişin parası satıcıya hemen verilir mi sizce .. hırsız hem alışveriş yapsın buna satıcı müsade etsin ( kimlik kartı sormasın vs vs ) banka alışverişin parasını satıcıya versin itiraz edildiği halde .. sonra gelsinler bunun parasını bizden istesinler .. biz tabiki alışveriş ve imzanın bizim olmadığı için bankaya borcu ödemeyelim .. bankada ödenmediği için bizden faizi ile istesin .. annemin ismini merkez bankasına bildirsin .. bu nasıl iştir .. bizi noterde bile temsil eden tek şey imza değil midir ? biz sliplere imzayı iş olsun diye yada boşuna mı atıyoruz? Yada imza yarışması için mi atıyoruz ? Çalınan kredi kartına uygulanacak prosedür bankalara göre nasıl değişik olur ? yada öteki banka slip üzerindeki imzayı kabul ederken yada referans alırken garanti nasıl olurda imzayı hiçe sayar .. kartın fiziki olarak orda olması yeterlidir der .. düşünün bir adam öldürülmüş yanından ben geçiyorum katil olmam mümkün mü? Şüpheli belki hadi ! Bankaya bakılırsa kartı çaldırdığımız için katil biziz .. hemde direk kafadan ... Arkadaşlar lütfen bu konuda fikirlerinizi bekliyorum .. bu arada son olarak Antalya' da Tüketici Hakem Heyetine olay bildirilecek

Saygılar